banner25

banner33
24 Haziran 2016 Cuma

25 YAŞINDAKİ UĞUR ASLAN BOĞULDU

“11 bin işkence fotoğrafı”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin sistematik işken yaptığını söyledi. Davutoğlu, "Nürnberg'ten bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti" dedi

22 Ocak 2014 Çarşamba 22:53
“11 bin işkence fotoğrafı”
banner35
 Suriye'deki 3 yıllık savaşı sona erdirmek için İsviçre'de düzenlenen İkinci Cenevre Konferansı'nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'yi temsil etti.

Konferansın açılışında konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin sistematik işkence yaptığını belirterek, "Nürnberg'ten bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin İkinci Cenevre Konferansı'nda beklentilerini 6 maddede açıkladı.

  • Cenevre anlaşmas sonrası Suriye'de siyasi bir değişim olmalı. Geçici bir hükümet kurulmalı. Geçici hükümet hem muhalefetin hem de Suriyelilerin ortak rızasıyla oluşturulmalı.
  • Suriye rejimi meşruiyetini kaybetmiştir
  • Suriye'de daha fazla hayatın kaybolmasına izin verilmemeli.
  • Suriye'nin topraksal bütünlüğü korunmalı
  • Suriye demokrasiye geçmeli ve hukuk üstün olmalı
  • Suriye halkının acıları biran önce dindirilmeli.

'KİMİN TERÖRİST OLDUĞUNU BİLİYORUZ' 
İkinci Cenevre Konferansı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye de 5 milyon terörist var. Teröristlere karşı scud füzesi atılıyor, bombalanıyor. Biz Suriye'de kimin terörist olduğunu biliyoruz. Rejimin yüksek temsilcileri bu yalanlarla insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar. Bütün bu yalanlarla burada kalabileceklerini sanıyorlar ancak tarih onları çok kötü cezalandıracaktır. Bu suçları işleyenler cezasız kalmamalı."

'TÜRKİYE'DE 700 BİN MÜLTECİ VAR'
"Rejimin elinde birçok insan tutsak ve onlar işkence görüyorlar. 2 milyondan fazla insan, çocuklar ve kadınlar ülkesini terk etti. Ülkelerine yeniden gitmek istiyorlar. Türkiye de 700 bin mülteci var. Onlara kapılarımızı açmaya devam edeceğiz. Suriye'de devam eden savaş sona ermeli. Bu savaşın durdurulması gerekiyor."

'BU SUÇU İŞLEYENLER HESAP VERMELİ' 
"Bizler korkunç 11 bin fotoğraf gördük. Nürnberg'den bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti. Bu katliam insanlığa karşı bir suçtur. Bu suçu işleyenler hesap vermeliler. Srebrenitsa katliamını işleyenler nasıl adalet önüne çıktıysa bunlar da adalet önüne çıkacaktır. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu konferans Suriyelilerin acılarını dindirmek için çok büyük bir fırsat."

'TÜRKİYE SURİYE HALKININ YANINDA OLACAK' 
Suriye'nin Suriyelilere ait olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'yi daha parlak bir gelecek bekliyor. Türkiye bu süreçte Suriye halkının yanında olacaktır" dedi.

NTVMSNBC
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV