banner47

banner32

banner5

banner33
22 Eylül 2017 Cuma

banner46

25 gündür çölden çıkamıyorlar!

Cezayir-Fas arasındaki çölde mahsur kalan Suriyeli sekiz aile, cehennem sıcağı altında fırtına, akrep ve yılanlarla mücadele ediyor. Fas sınırından geri çevrilen 50'den fazla sığınmacının Cezayir'e dönmelerine de izin verilmiyor.

12 Mayıs 2017 Cuma 21:36
25 gündür çölden çıkamıyorlar!
 Suriye'deki iç savaştan kaçıp Cezayir'e sığınan sekiz aile, Fas'a geçmek isterken sınırdaki çölde mahsur kaldı. 25  gündür çölden çıkamayan Suriyeliler, aşırı sıcak, zehirli hayvanlar ve açlıktan kurtarılmayı bekliyor.

Fas sınırında ülkeye kabul edilmeyen sayıları 50'yi geçen sığınmacıların Cezayir'e dönmelerine de izin verilmiyor.

Gündüz çölün aşırı sıcağına, gece de aşırı soğuğuna maruz kalan aileler, yılan ve akrep gibi zehirli hayvanlarla mücadele ediyor.

Anadolu Ajansı'na internet üzerinden ses kaydı ve görüntü gönderen 12 yaşındaki Hala Raed, "Burada çok yorulduk. Bize yardım edecek bir ülke arıyoruz. Çölde sıcaklara, fırtınalara, yılan ve akrep saldırılarına maruz  kalıyoruz" dedi.

Korkudan uyuyamadıklarını söyleyen Raed, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Çocuklar, büyükler herkes hastalanıyor. Gidin kime sorarsanız sorun. Herkes hastayım diyecektir. Bulduğumuz dikenli otları yakarak soğuklardan korunmaya çalışıyoruz. Bütün Avrupa ülkelerine ve Birleşmiş Milletler'e (BM) sesleniyoruz. Nerede bahsettiğiniz bu çocuk ve insan hakları?"

Şahir adlı bir baba ise, "Sizlere Fas-Cezayir çölünden sesleniyoruz. Bütün dünya ülkelerine sesleniyoruz. Bütün ülke liderlerine ve aralarında da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sesleniyoruz, bizleri bu öldürücü çölden kurtarın. Çocuklar çok kötü günler geçiriyor. Yiyecek ve içecekleri kalmadı" diye konuştu.

Ses kaydında ismi anlaşılamayan bir çocuk ise, "Lütfen bizleri buradan ve güneşten kurtarın. Yoksa öleceğiz" diyor.

Bölgeden gelen fotoğraflarda, ailelerin çarşaf ve bez parçalarını birbirine dikerek yaptıkları çadırları kullandığı görülüyor. Rüzgarın savurduğu kum nedeniyle gözlerini güçlükle açabilen sığınmacılar, oldukça bitkin ve çaresiz.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV