banner47

banner25

banner5

banner33
19 Eylül 2017 Salı

banner46

Almanya alev alev

Almanya'daki G20 zirvesi dün başladı. Almanya'nın en büyük ikinci kenti Hamburg'da sokaklara çıkan göstericiler, sabahtan itibaren polisle çatıştı, çok sayıda aracı yaktı, yollara barikatlar kurdu

07 Temmuz 2017 Cuma 21:29
Almanya alev alev
 Yeryüzündeki en büyük ekonomiye sahip 19 ülke ile Avrupa Birliği'nin (AB) Almanya'daki G20 zirvesi dün başladı. Almanya'nın en büyük ikinci kenti Hamburg'da sokaklara çıkan göstericiler, sabahtan itibaren polisle çatıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçeceği yollara göstericilerin barikatlar kurması üzerine, Trump'ın yolu değiştirildi. First Lady Melania Trump ise, konakladığı binada mahsur kaldı.

Güvenlik eksikliği nedeniyle First Lady'nin binadan çıkamaması, liderlerin eşlerinin katılacağı programda aksamaya yol açtı.

ARAÇLARI SIRADAN YAKTILAR

Yürüyüşe geçen protestocuları durdurmak için polis Outer Alster Gölü çevresinde tazyikli su kullandı, bazı göstericiler polis tarafından coplandı.

Reuters haber ajansı, anti kapitalist göstericilerin çok sayıda aracı yaktığını, yollara barikatlar kurduğunu bildiriyor.

Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, onlarca aracın yandığı ve Hamburg'un üstünü siyah Dumanların kapladığı görülüyor. Bir polis aracının üstüne çıkan kadın protestocu, anında aşağı indirildi.

POLİS SOKAKLARI KAPATTI

Hamburg 2 Temmuz tarihinden protesto gösterileren sahne oluyor. 24  bin 800 Alman polisi, zirve boyunca kentin bazı sokaklarını eylemcilere kapatmış durumda.

Hamburg'daki gösterilerin tümüne yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor. Bazı eylemciler, G20 karşıtı gösterilere katılmak için Hamburg'a gelip kamp kurdu. Alman medyası, göstericiler arasında yer alan 4 bin kişilik anarşist ve aşırı solcu grubun şiddete başvurabileceğini bildiriyor.

GÖZLER TRUMP-PUTİN RANDEVUSUNDA

Yaklaşık 5 bin gazetecinin takip ettiği dev zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Zirvede tüm gözler, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya lideri Vladimir Putin'in ilk yüz yüze görüşmesinde.

Dünyanın gayrisafi hasılasının beşte dördünü temsil eden 19 ülke ile AB'nin zirvede ana Gündemmaddesi, iklim değişikliğiyle mücadele. Göçmen sorunu, terör ve ekonomik büyüme de masaya gelecek konular arasında.

Zirvenin katılımcı ülkeleri Türkiye, ABD, Rusya, Çin, Almanya, JaponyaİngiltereFransaHindistanArjantinAvustralyaBrezilyaEndonezya, Güney Afrika, Güney KoreİtalyaKanadaMeksika ve Suudi arabistanİspanya da daimi davetli konuk devlet kategorisinde. Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya BankasıDünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Miletler (BM) gibi uluslararası örgütlerin temsilcileri de zirveye yer alıyor.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV