banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

AP’den Türkiye’ye şok

Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etti

06 Temmuz 2017 Perşembe 16:46
AP’den Türkiye’ye şok
Avrupa Birliği tarihinde bir ilk gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile devam eden AB üyelik müzakerelerinin koşullu olarak askıya alınmasını öneren raporu 64'e karşı 477 oyla kabul etti, 97 parlamenter ise çekimser kaldı.

Bağlayıcı nitelik taşımayan kararla, Türkiye ile ticaret, enerji, ekonomi, göç ve terörle mücadele gibi ortak çıkar alanlarında 'kuvvetli iş birliği' kurulması için çağrı yapılıyor. 
Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye Raporu, Avrupalı parlamenterlerin geniş desteğini aldı. 

Raporda, “16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde” Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” için AB devletleri ve Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunuldu

Karara Anayasa değişikliği paketinin kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması gerekçe gösterildi. 
Raporda 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye’de gerçekleşen terör eylemleri kınanırken, sorumluların adil yargılanması gerektiği belirtildi.

PKK SEMBOLLERİNİ YASAKLAMA ÇAĞRISI 

AB terör örgütleri listesinde olduğu hatırlatılan raporda PKK’nın “yeniden şiddete başvurması” da kınandı.
Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporunda ilk defa AB üye ülkelerine PKK sembollerini yasaklama çağrısında bulunuldu.

TÜRKİYE ALEYHİNDEKİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİNE RET 

Aşırı sağcı grupların Türkiye aleyhindeki değişiklik önergeleri ise reddedildi.
"Fetullah Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmadığı" yönündeki önerge'nin yanı sıra Türkiye'nin Ermeni soykırımını tanıması çağrısını" içeren değişiklik önergeleri kabul edilmedi.
"Türkiye ile müzakerelerin derhal ve koşulsuz olarak sona erdirilmesi" talebi de reddedildi. 

MÜZAKERELERİ "DONDURMA" ÇAĞRISI DA YAPMIŞTI 

Avrupa Parlamentosu Kasım 2016’da aldığı kararında da Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin “dondurulması” çağrısında bulunmuştu. 
Kararın bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak Avrupa Parlamentosu tarihinde ilk kez bir ülke ile genişleme müzakerelerini dondurma çağrısı yapmış oldu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV