banner47

banner32

banner5

banner33
23 Ağustos 2017 Çarşamba

banner46

Beyaz Saray'da kritik görüşme

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi. Trump, "Türkiye ile ilişkilerimizi hiç kimse yenemeyecektir" derken, Erdoğan da, "PYD/YPG'nin muhatap alınması mutabakata uygun değil" açıklamasında bulundu

17 Mayıs 2017 Çarşamba 00:52
Beyaz Saray'da kritik görüşme
TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump,  Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Yüz yüze ilk kez görüşen liderler, randevunun ardından basın toplantısı düzenledi. Heyetler arası görüşmeyle birlikte temasların süresi iki saati buldu.

Erdoğan ve beraberindeki heyet Türkiye saati ile gece 21.45'te Beyaz Saray'dan ayrıldı.

Erdoğan'ı kapıda karşılayan Trump, konuğunu yine kapıdan uğurladı.

ABD Başkanı Trump, ABD ile Türkiye arasında çok eskiye dayanan köklü ilişkiler olduğuna vurgu yaptı.

“Savaşlarda Türklerin cesareti efsanevidir” diyen Trump, bugün de yeni bir terör tehdidiye karşı karşıya olunduğunu ve bu ortak düşmana karşı yine ortak mücadele edeceklerini vurguladı.

Trump, “Türk halkı son yıllarda ve son dönemde korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Biz bu saldırıların mağdurlarına taziyelerimizi ve Türk milletine desteklerimizi sunuyoruz. Türkiye'ye PKK, DAEŞ gibi terör gruplarıyla mücadelede destek veriyor ve terör gruplarına güvenli alan bırakmama konusunda güvence veriyoruz" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Trump, sözlerine, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ortadoğu'da barışı ve güvenliği sağlamak, ortak tehditlerle mücadele etmek ve tüm insanlarımız için haysiyetli bir gelecek yaratmak için birlikte çalışmaya sabırsızlanıyorum" şeklinde devam etti.

Türkiye ile ekonomik ve ticari bağları güçlendirmek istediklerine vurgu yapan Trump, ilişkilerin iki ülkenin çıkarına olacak şekilde ekonomik temeller üzerinde yeniden inşa edilebileceğini kaydetti.

“Türkiye'nin Suriye'deki dehşet verici katliamların durdurulması için verilen çabalara liderlik etmesini takdir ediyoruz. Suriye iç savaşı tüm dünyayı şoke ediyor” diyen Trump, Suriye'de şiddeti azaltabilecek ve barışçı çözüme imkan sağlayacak her türlü adımı desteklediklerini dile getirdi.

ERDOĞAN: PYD/YPG'NİN MUHATAP ALINMASI MUTABAKATA UYGUN DEĞİL 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çalkantılı bir dönemde yakın işbirliğinin önemine dikkat çekerek, "Diyalog ve dayanışmamızı devam ettireceğiz .Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek" dedi.

"PYD/YPG'nin muhatap alınması mutabakata uygun değil" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öncelikle Trump’a ve ekibine ilgiden dolayı şükranlarımı ifade ediyorum. Bir kez daha huzurlarınızda Trump’ı elde ettiği zafer için seçimlerde, tebrik ediyorum. Köklü geçmişe dayalı Türkiye-ABD ilişkilerini ele aldık. Türkiye ile ABD arasında ilişkiler müşterek bağlar düzleminde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız küresel barış için önemlidir. Esasen ABD ile BM ve NATO gibi kilit kuruluşlar ile yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte diyalog ve dayanışmayı daha da artırmakta kararlıyız. Doğrusu bu ziyaretimizin tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum."

"DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerine kaşrı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız önem taşıyor. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle PYD-YPG hangi ülke tarafında olursa olsun muhattap alınması küresel mutabakata uygun değildir. 15 Temmuz darbe girişimin faili FETÖ hakkındaki düşüncelerimizi ifade ettik. Suriye ve Irak’ta atacağımız adımları değerlendirdik. Trump’ın seçim zaferi Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede umutların filizlenmesini sağlamıştır. Biz yeni ABD yönetiminin bu umutları boşa çıkarmayacağına inanıyoruz. Bölgesel istikrarda Türkiye-ABD işbirliği çok önemlidir. Trump ile istişarelerimizi yoğunlaştırmanın kararı içindeyiz. Sayın Başkan’a konukseverliği için teşekkür ediyorum."

ABD Başkanı Donald Trump soru cevap kısmında ise, "Türkiye ile ilişkilerimizi kimse yenemeyecektir" açıklamasında bulundu.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. 

Erdoğan ve Trump, Beyaz Saray'daki ikili görüşmeden sonra yaptıkları ortak basın açıklamasının ardından öğle yemeğine geçti. 

Aynı zamanda heyetler arası görüşmenin de gerçekleştirildiği yemeğin ardından ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı makam aracına kadar uğurladı. 

Beyaz Saray'da gerçekleşen öğle yemeğine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet Türkiye saati ile 21.45'te Beyaz Saray'dan ayrıldı. Erdoğan ile Trump arasındaki görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı, ABD'li mevkidaşını ailesiyle birlikte Türkiye'ye davet etti

TRUMP: ERDOĞAN HARİKA BİR ADAM

Trump'ın Erdoğan'a nasıl baktığını gösteren bir haber, dün Reuters tarafından dünyaya servis edildi. Geçen ay Almanya lideri Angela Merkel'le telefonda görüşen ABD Başkanı, Erdoğan için "Harika bir adam" dedi. Merkel'in bu sözler üzerine hayal kırıklığı yaşadığını aktaran Reuters, haberini yakın kaynaklara dayandırdı.

Trump'ın YPG'ye ağır silahlar verilmesine imza atması, örgüt konusunda başından beri farklı pozisyonlarda bulunan taraflar arasındaki krizi daha da derinleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada YPG'ye silah verilmesini eleştirmiş ve randevuyu "Bizim yapacağımız görüşme virgül mesafesinde değil nokta mesafesinde olacaktır" ifadeleriyle tanımlamıştı.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV