banner47

banner32

banner5

banner33
23 Ağustos 2017 Çarşamba

banner46

Hollande'ye 15 bin Euro maaş

Fransa'da Macron'un cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından hükümet istifa etti. Görevini devretmeye hazırlanan Hollande, aylık 15 bin 144 Euro (59 bin TL) maaş alacak

11 Mayıs 2017 Perşembe 17:33
Hollande'ye 15 bin Euro maaş
Fransa'da Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanı seçildiğinin resmen açıklanmasının ardından hükümet istifa etti.

Fransa'nın görevi devredecek cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan Bernard Cazeneuve'un sunduğu istifayı kabul etti.

Başbakan Cazeneuve'a 6 aydır yaptığı görev dolayısıyla teşekkür eden Hollande, yeni hükümet kurulana kadar hükümetin göreve devam etmesini istedi.
Fransa Anayasa Konseyi Başkanı Laurent Fabius yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda oyların yüzde 66,10'unu alarak resmi sonuçlara göre ülkenin yeni cumhurbaşkanı olduğunu bildirmişti.

Macron'un cumhurbaşkanlığını bu pazar Hollande'dan devralması bekleniyor.

Ülkede, yeni Ulusal Meclis'in şekilleneceği milletvekili genel seçiminin ilk turu 11 Haziran'da yapılacak. İlk turda hiçbir parti salt çoğunluğu yakalayamazsa yüzde 12,5'i geçen partiler 18 Haziran'da ikinci tur seçimde yarışacak.

Öte yandan, görevini, pazar günü seçilmiş cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a resmen bırakacak Hollande'ın emekliliğinde alacağı maaş ve yardımlar belli oldu.
Buna göre Hollande, eski cumhurbaşkanı olması dolayısıyla 5 bin 200 avro maaş alacak.

Parlamenter, yerel seçilmiş yönetici, avukat ve müfettiş olarak görev yapmasından da kaynaklanan ödemelerle birlikte Hollande'ın maaşı aylık 15 bin 144 avroyu yani yaklaşık 59 bin Türk Lirası'nı bulacak.

Hollande görevde iken ise 14 bin 910 avro maaş alıyordu.

Kendisinden önceki cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görevdeyken aldığı maaş ise 21 bin 300 avro idi.

Bu maaşın yanı sıra kendisine tahsis edilen evlerde de oturabilecek olan Hollande, buralar için herhangi bir ödeme yapamayacak. Hollande'ın aynı zamanda yedi kişilik sürekli personeli olacak.
Hollande'ın eski devlet başkanı olmasından kaynaklanan faaliyetleriyle ilgili seyahat ve resepsiyon giderleri de devlet bütçesinden karşılanacak.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV