banner47

banner25

banner5

banner33
23 Ağustos 2017 Çarşamba

banner46

İlklerin cumhurbaşkanı görevde

François Hollande, Fransa cumhurbaşkanlığını Emmanuel Macron'a devretti

14 Mayıs 2017 Pazar 23:28
İlklerin cumhurbaşkanı görevde
 François Hollande, Fransa cumhurbaşkanlığını Emmanuel Macron'a devretti.

Elysee Sarayı'nda yapılan törenle Emmanuel Macron, 5. Cumhuriyet'in 8. Cumhurbaşkanı oldu.

Tören öncesinde François Hollande ve Macron yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede Hollande, yaklaşık 300 olduğu belirtilen nükleer savaş başlıklarının kodlarını da Macron'a verdi.

Görüşmenin ardından Hollande, Macron tarafından saraydan alkışlar arasında uğurlandı. Macron ve eşi Brigitte Macron daha sonra Elysee'nin merdivenlerinde gazetecilere poz verdi.

Görüşmenin ardından düzenlenen törende, Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı olan 39 yaşındaki Macron'a en büyük Fransa devlet nişanı olan, I. Napolyon'un taktığı Legion d'Honneur takdim edildi.

Macron aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu.

İNGİLİZ BASININDAN YİNE YAŞ VURGUSU

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Macron'u aralarındaki yaş farkı nedeniyle dünya basınında sıklıkla yer alan eşi Brigitte Trogneux yalnız bırakmadı. Fransa'nın yeni First Lady'si İngiliz Daily Mail gazetesinin yine gündemindeydi. 39 yaşındaki en genç cumhurbaşkanına 64 yaşındaki Brigitte Trogneux'un eşlil ettiğinin altı çizildi. Yeni First Lady'nin törende Louis Vuitton markalı etek ceket tercih ettiği d ebelirtildi.

'DÜNYANIN HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK FRANSA'YA İHTİYACI VAR' 

Emmanuel Macron ile Fransa’nın daha  liberal politikalar izlemesi bekleniyor. Aşırı sağ tehdidine karşı kendisine oy veren milyonları rahatlatıcı mesajlar veren Macron, Avrupa Birliği  içerisinde daha etkili ve güçlü bir Fransa vadediyor.

Elysee Sarayı'nda düzenlenen resmi törende konuşan Emmanuel Macron "Dünyanın her zamankinden daha fazla Fransa'ya ihtiyacı var" dedi.  Konuşmasında Fransa'nın küresel itibarını geri alacağını belirten Macron, "Bunu birlikte yapacağız, korkularımızı geride bırakacağız" ifadelerini de kullandı. 

İLKLERİN CUMHURBAŞKANI

39 yaşındaki Macron Fransa'nın en genç cumhıurbaşkanı ünvanına sahip... 66 milyon nüfuslu Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron görevinin bu ilk gününde ülkenin yeni başbakanın ismini açıklayacak.

Macron aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.
Avrupa dostu olarak bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ilk yurt dışı ziyaretini komşusu Almanya'ya yapacak. Pazartesi günü Berlin'de Angela Merkel ile yapılacak görüşmelerin ana teması AB olacak.

Göreve başlamadan eleştirilerin hedefinde olan cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u zor görevler bekliyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun  seçim öncesi verdiği vaatleri yerine getirip, getirmeyeceği merakla bekleniyor.

Diğer taraftan Macron'un kurduğu Cumhuriyet Yürüyüşü (REM) partisinin Ulusal Meclis seçimlerinde hükümet kurmak için yeterli çoğunluğu sağlayıp  sağlayamayacağı Macron'un önündeki en önemli soru işareti olarak duruyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV