banner47

banner25

banner5

banner33
20 Ağustos 2017 Pazar

banner46

Kuzey yarım küre kavruluyor

Yalnızca Türkiye değil, tüm Kuzey Yarımküre cehennem sıcağıyla kavruluyor. 11 Avrupa ülkesinde alarm verildi, sıcaklık 40 derecenin üstünde. ABD'den Çin'e her yerde yılın en bunaltıcı günleri yaşanıyor

04 Ağustos 2017 Cuma 21:50
Kuzey yarım küre kavruluyor
Kıpkırmızı bir haritaya bürünen Avrupa'da başta İspanya, İtalya, Hırvatistan olmak üzere Bosna-Hersek, İsviçre, Macaristan, Polonya, Romanya ve Karadağ'da yaşayanlardan dışarı çıkmamaları isteniyor.

İspanya'da dün birçok noktada termometreler 43 dereceyi gördü. Ülke, çıkan orman yangınlarının önünü kesmeye çalışıyor. Galiçya'da yükselen alevler henüz söndürülebilmiş değil.

İtalya'da onlarca şehirde 40 dereceyi aşan sıcaklıklar nedeniyle alarm verildi. Sardunya Adası'na tatile gidenler 43 derecelik bir havayla karşılaştı. Başkent Roma çevresinde yollar orman yangınları yüzünden kapatıldı. Sıcak hava nedeniyle can kayıpları var. 79 yaşındaki bir kadın, Sant'Omero'da bulunan evinin yanındaki tarlada ölü bulundu.

Hırvatistan'da tüm zamanların sıcaklık rekoru yalnızca 0,5 dereceyle kırılamadı. Adriyatik kıyısındaki Split 42.3 dereceyi gördü. Ülkede daha önce kaydedilen en yüksek sıcaklık 42.8 dereceydi. Novska bölgesinde de termometreler 40 dereceyi gösteriyor.

Bosna Hersek de komşusu Hırvatistan'dan farklı değil. 40 dereceyi bulan sıcaklıkta Bosnalılar Tuzla'daki Tuz Gölü'nden tarihi Mostar Köprüsü'ne kadar birçok noktada serinliyor. Mostar Köprüsü'nde yapılan geleneksel atlama yarışına ilgi büyüktü.

Rusya'nın kuzeyindeki Sibirya'da bunaltıcı hava etkili. Snowboard hocası Yulia Boyarintseva Yenisey Nehri üstünde yoga yaptı.
ABD'de sıcaktan bunalanlar deniz ve göllere akın etti. Doğu kıyısına yakın Tennesse'den kuzeybatıdaki Washington ve
Oregon'a kadar geniş bir alan bunaltıcı sıcakla yüz yüze.
Sıcaklığı 51 dereceyi gördüğü Irak'ta, en popüler serinleme noktaları Fırat ve Dicle nehirleri. İki büyük nehrin birleştiği Şattül
Arap da yine yüzenlerle dolu.

İspanya'dan Irak'a, Bosna'dan Hindistan'a, İtalya'dan Tunus'a, Çin'den ABD'ye sıcak dalgasıyla baş etmeye çalışan ülkeler...

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV