banner47

banner32

banner5

banner33
19 Eylül 2017 Salı

banner46

Rusya ile ABD'nin tehlikeli oyunu

Karadeniz'de Rus jetinden ABD uçağına engelleme. ABD Donanmasının Avrupa Sözcü Yüzbaşı Kunze, salı günü Karadeniz üzerinde bir Rus jetinin, Rusya sınırına yaklaşan bir Amerikan askeri uçağına engelleme yaptığını açıkladı. Kunze, iki uçağın birbirine 6 metre kadar yaklaştığını ifade etti.

12 Mayıs 2017 Cuma 21:32
Rusya ile ABD'nin tehlikeli oyunu
 ABD Donanmasının Avrupa Sözcü Yüzbaşı Pamela Kunze,  salı günü Karadeniz üzerinde bir SU-27 Rus jetinin, Rusya sınırına yaklaşan bir  P-8A Poseidon Amerikan askeri uçağına engelleme yaptığını bildirdi. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Yüzbaşı Kunze, iki uçağın  birbirine 6 metre kadar yaklaştığını ancak söz konusu engellemenin "güvenli ve  profesyonelce" olduğunu kaydetti.

Kunze, "Yakınlaşma P-8A'nın görev komutanı tarafından güvenli olarak  nitelendirildi. Mesafe, bir engellemenin güvenli olup olmadığını tanımlamadaki  faktörlerden sadece biridir." değerlendirmesini yaptı. Ayrıca Kunze, Rus uçağını  SU-27 olarak ifade ederken, konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Savunma  Bakanlığı, uçağın SU-30 olduğunu belirtti.

Amerikalı sözcü, söz konusu uçuşun uluslararası sularda rutin bir  görev olduğuna dikkati çekerken, Rus Savunma Bakanlığı Amerikan uçağının Rusya  sınırına yaklaşmakta olduğunu ve bunun üzerine engellendiğini vurguladı.

ABD’nin Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tod Wolters, Rus  jetlerinin NATO uçaklarını Karadeniz’de 10 Şubat günü dört defa taciz ettiğini  açıklamıştı. Benzer şekilde son aylarda Baltık Denizi'nde de Amerikan ve Rus  uçakları arasında zaman zaman yaklaşma ve engellemelerin olduğu ve bunların  bölgesel güvenliği tehdit ettiği belirtiliyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV