banner47

banner25

banner5

banner33
16 Ağustos 2017 Çarşamba

banner46

Venezuela sokakları karıştı

Venezuela’da sular durulmuyor. Ekonomik krizin pençesindeki ülkede binlerce kişi yine sokaklara çıktı, yeni başkanlık seçimi yapılmasını istedi. Polisin taş ve molotofkokteyli atan göstericilere, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmesiyle çatışma çıktı. Bazı göstericiler, nehre atladı

20 Nisan 2017 Perşembe 17:59
Venezuela sokakları karıştı
 Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'da protestolar devam ediyor.

Venezuela’da sular durulmuyor. Ekonomik krizin pençesindeki ülkede binlerce kişi yine sokaklara çıktı. Başkent Caracas sokaklarını dolduran göstericiler, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'dan cezaevindeki muhaliflerin serbest bırakılmasını ve yeni başkanlık seçimi yapılmasını istedi. Polis ekipleri, göstericilere müdahalede bulundu. Polisin taş ve molotofkokteyli atan göstericilere, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmesiyle çatışma çıktı. Bazı göstericiler, müdahaleden etkilenmemek için Guaire Nehri'nin beton setlerini aşarak suya atladı. Birçok bölgede yaşanan şiddetli çatışmalarla ilgili olarak onlarca kişi gözaltına alındı. Protesto gösterilerine katılan 23 yaşındaki Paola Ramirez'in vurularak öldürüldüğü duyuruldu. Carlos Romero adlı genç önceki akşam arkadaşlarıyla futbol maçından eve yürüyerek döndüğü sırada vurulmuştu. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 17 yaşındaki genci, milislerin vurduğu öne sürülmüştü.

Öte yandan, hükümet karşıtı protestoların birkaç blok ötesinde ise kırmızı tişörtlü Maduro destekçileri sessiz bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte zaman zaman salsa da yapıldı. Maduro, destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, kısa sürede seçim yapılması ihtimalinin "kaygı verici" olduğunu söyleyerek "Onlar bugün şiddet yoluyla gücü almaya kalkıştı ve biz onları yeniden bozguna uğrattık" ifadesini kullandı. Maduro, “Ben bu savaşı barışçıl bir şekilde oylarla kazanmak istiyorum. büyük bir seçim zaferi için hazırlanmalıyız" dedi. Eski devlet başkanı adaylarından, muhalefet lideri Henrique Capriles, gece geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, protestoların süreceğine işaret ederek "Yarın aynı yerde, aynı saatte görüşeceğiz çünkü demokrasi mücadelemiz sona ermedi" dedi. Muhalefet, bu kararın ülkeyi diktatörlüğe giden ve dönüşü olmayan yola soktuğunu savunmuş, başkent Caracas'ta halk sokaklara dökülmüştü. Tepkilerin ardından mahkeme, 1 Nisan'da kararını geri çektiğini açıklamıştı. Buna rağmen halk, erken seçim talebiyle protesto gösterilerini sürdürüyor.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV