banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Eide’ye lobicilik suçlaması

Kocias, BM diplomatı Eide’yi ise lobicilikle suçladı

13 Temmuz 2017 Perşembe 17:57
Eide’ye lobicilik suçlaması
 Güney’de yayımlanan Alithia Gazetesi “Herkes Herkese Karşı… Crans Montana Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye Arasında Yangın Çıkarmaya Devam Ediyor” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde Türk ve Yunan Dışişleri bakanlıkları arasında bir “açıklama savaşı” yaşandığını, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye “yeniden saldırarak onu ‘Lobicilik’ ile suçladığını” yazdı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan Dışişleri bakanlıkları arasında yapılan karşılıklı açıklamaları aktaran gazete Yunanistan’ın Türkiye’yi “uluslararası toplumla oynamakla” suçladığını, Türkiye’nin de Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’ın açıklamalarını kabul edilemez bulduğunu belirtti. 

Habere göre Kocias “ANTI Yunanistan” televizyonuna mülakatında Kıbrıs sorununun İsviçre’de bitmediğini, Crans Montana’daki konferansı çöküş veya başarısızlık olarak görmediğini söyleyerek, “sonunda Güvenlik ve Garantiler konusu Kıbrıs’la ilgili müzakere prosedürü düzeyinde ilk kez masaya yatırıldı, orada da Kıbrıs’ın normal bir devlet olması gerektiği vurgulandı” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide için “Lobici” diyen Kocias “görüşmeler için Atina’ya geldiğinde önce Türk Büyükelçiliği’nden geçti, Kıbrıs sorununda kendi tezlerine karşı olan Kuzey’deki çeşitli işadamları ve gazetecilerle buluştu, görüştü. Eide taraflı pozisyonlar aldı ama BM’nin Eide ile özdeşleştirilmesi büyük yanlış olur” dedi.

Fileleftheros TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıslı Türklerin Türkiye ile göbek bağını koparma yolunun bulunması gerektiği” iddiasına karşılık yaptığı “önce siz Yunanistan’la bağlarınızı kopartın” cevabına yer verdi ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın bir Yunan televizyonuna verdiği röportajı aktardı. 

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV