banner47

banner25

banner5

banner33
22 Eylül 2017 Cuma

banner46

“Evimize dönmek istiyoruz”

“Piroi” (Gaziler) köylüleri, Anastasiadis’e “43 yılın çok fazla olduğu ve atalarının evlerine geri dönmeleri için konuyla ilgilenmesi arzusunda oldukları” mesajı verdi

17 Ağustos 2017 Perşembe 18:23
“Evimize dönmek istiyoruz”
“Piroi” (Gaziler) köyü muhtarı ile “Piroi” göçmen derneği, “köyün ele geçirilmesinin 43’üncü yılı dolayısıyla” dün Rum hükümetine bir protesto bildirisi sunduğu haber verildi.

Alithia’da yer alan habere göre, Rum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu ile görüşen “Piroi” kökenli Rumlar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e iletilmek üzere “43 yılın çok fazla olduğu ve atalarının evlerine geri dönmeleri için konuyla ilgilenmesi arzusunda oldukları” mesajı verdi.

Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Piroi” (Gaziler) sınır kapısının açılması için hem iki liderin yürüttüğü müzakereler, hem de yetkili teknik komite çerçevesinde büyük çaba gösterdiğini ancak bunların sonuçsuz kaldığını ileri sürdüğü kaydedildi.

Fotiu, Türk ordusunun sınır kapısının açılmasını kabul etmediği iddiasında bulundu.

“KARPAZ DOSTLARI DERNEĞİ’NDEN ANTİ-İŞGAL YÜRÜYÜŞÜ”

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde ise, “Karpaz Dostları Derneği”nin, “yasadışı Türk işgalini kınamak” için Larnaka’da bir anti-işgal yürüyüşü düzenlediği belirtildi.

Etkinliğin, KKTC’de yaşamını sürdüren ve “mahsur” olarak tabir edilen Rumlara adanmış olduğunu yazan gazete, yürüyüşün Larnaka limanı çemberinden başladığını ve
Finikudes’te, sözde “Ermeni Soykırımı” anıtında sona erdiğini kaydetti.

Gazete, etkinliğe katılanların tümünün “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarının eşit olacağı demokratik bir çözüm istediklerini” ekledi.

MARONİTLER MÜTEŞEKKİR
Politis gazetesinin haberine göre ise, Maronitlerin Rum Meclisi’ndeki temsilcisi Yannakis Musas yazılı bir açıklama yaparak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Maronitlerin işgal altındaki köylerine dönme hakkı” konusunda yaptığı açıklamalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV