banner47

banner32

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

"Gurettes yanlış anladı"

Konferansın çıkmaza sürüklenmesinin, Guterres’in yanış anlamasından kaynaklandığı iddia edildi

10 Temmuz 2017 Pazartesi 15:39
Güney’de yayımlanan Haftalık Kathimerini Gazetesi, Crans-Montana’daki konferansta sürecin çıkmaza sürüklenmesinin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “yanış anlamasından kaynaklandığını” iddia etti. 

Gazete “Tarihi Kıbrıs-Türkiye Göğüs Göğüse Muharebesi… Çıkmaza Sürükleyen Yanlış Anlama… Güvenlik-Garantiler Konusunda Çavuşoğlu Ne Dedi, Guterres Ne Anladı” başlığıyla aktardığı haberinde Crans Montana’nın “Türkiye ile Güney Kıbrıs’ın ilk kez karşı karşıya bulunduğu yer” olduğunu öne sürdü. 

BM Genel Sekreteri Guterres’in Crans Montana’ya varmasından önce Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, Türkiye’nin Kıbrıs’ta müdahale hakkını isteme nedenini ve bu hakkı ne zaman kullanacağını ısrarla sorduğuna işaret eden gazete Kocias’ın ısrarlı soruları üzerine Çavuşoğlu’nun “(müdahale hakkını) gerektiği zaman kullanacağım” cevabını vererek, niyetini de açıkça ortaya koyduğunu savundu. 

Gazete Genel Sekreter’in taraflarla görüşmeleri sürerken Yunan tarafında, “Türkiye’nin ileri adımlar atacağına dair bilgiler nedeniyle “bir şeylerin değişeceğine” güçlü bir inanç olduğunu Antonio Guterres’in de “aynı yanlış frekansta olduğunu” savundu.

Akşam yemeğine geçildiğinde Türk tarafının yazılı önerilerini sunmamış olduğu belirtilen haberde, verilen kısa aranın ardından Guterres yemek salonuna döndüğünde, Türkiye’yi önerilerini yazılı sunmaya zorlayamayacağını söylediği ancak bu önerilerin taşıyıcısı olduğuna göre Türkiye’nin önerilerinin yer alacağı kağıdı kendisinin hazırlayabileceğini vurguladığı kaydedildi.

Gazete, “yani Guterres burada, Garanti Antlaşması’nın, müdahale haklarının sonlanmasında uzlaşıldığını, askerin çekileceğini, v.b. yazacaktı. Bu noktada sözü Kocias aldı ve ‘doğrudan ne oluyor? İmza ile gideceklerini yazın’ dedi, Guterres kabul etti ve otomatikman Çavuşoğlu ‘asla bunları söylemedim’ diyerek itirazını yüksek perdeden dile getirdi, o noktada da çöküş için geri sayım başladı” ifadelerine yer verdi. 

Çavuşoğlu’nun itirazının, Türkiye’nin tavrıyla ilgili tam aksi bilgiler alan Rum ve Yunan tarafını şaşırttığını, Guterres’in de Çavuşoğlu’na “ben öyle anladım” dediğini yazan gazete “ kapanış perdesinin de inmeye başladığını” belirtti. 

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV