banner47

banner32

banner5

banner33
20 Ağustos 2017 Pazar

banner46

“Maronitler Rum idaresi altında dönmeli”

Kasulidis, Maronitlerin Rum idaresi altında dönmelerine olanak sağlaması gerektiğini söyledi

28 Temmuz 2017 Cuma 16:20
“Maronitler Rum idaresi altında dönmeli”
 Maronitlerin, KKTC’deki bütün köylerine dönmesi şeklinde KKTC’nin aldığı karara yönelik açıklamaların ve reaksiyonların devam ettiği belirtildi.

Alithia gazetesi, Maronitlerin köylerine dönmesi kararına ilişkin Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in açıklamasına yer verdi.

Habere göre Kasulidis, hükümetin, hiç bir Maronitin, geri dönmesini engellemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye’nin, gerçekten Maronitlerin köylerine geri dönmesine ilgi gösteriyorsa, Kıbrıs Rum idaresi altında dönmelerine olanak sağlaması gerektiğini savunan Kasulidis, her zaman için Maronit toplumunun, sakinlerinin evlerine geri dönmesi adına, Türk ordusunun “Asomatos”(Özhan), “Ay.Marina”(Gürpınar) ve Karpaşa’nın bir bölümünden ayrılmasına ilişkin talebini desteklediklerini ifade etti.

Kasulidis, “Kormakiti”ye (Koruçam) ilişkin, o zamandan burada kalmaya karar veren “mahsurların” ötesinde, bugün ise herhangi bir Maronite oraya dönmesi ve kalması için olanak tanındığını, bu gelişmenin Koruçam ile ilgili olmadığını da belirtti ve hükümet olarak köyüne gitmek isteyen herhangi birini engellemeyeceklerini söyledi.

PARTİLER 

Habere göre DİKO yaptığı açıklamada, Maronitlerin, “işgal altındaki” köylerine geri dönmesine ilişkin bu kararın, Türk tarafının, “işgali” kalıcılaştırma çabası olduğunu savundu.

EDEK ile Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği ise açıklamalarında, bu kararı “işgal olgularının sabitleştirilmesi çabası” olarak nitelendirdi.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV