banner47

banner25

banner5

banner33
19 Eylül 2017 Salı

banner46

Rum Ulusal Konseyi ikiye bölündü

Rum Ulusal Konseyi dönüşümlü başkanlık ve dört özgürlük konularında ikiye bölündü

03 Temmuz 2017 Pazartesi 16:59
Rum Ulusal Konseyi ikiye bölündü
Güney’de yayımlanan Fileleftheros Gazetesi “İki Kritik Konu Siyasi Liderliği Bölüyor” başlıklı haberinde Rum Ulusal Konseyi’nin, Crans-Montana’da cumartesi akşamı gerçekleştirdiği son toplantıda dönüşümlü başkanlık ve 4 özgürlük konularında ikiye bölündüğünü bildirdi.

Gazete, Konsey üyesi bir siyasi parti başkanının, “Türk tarafı Güzelyurt’un meskûn bölgesini vermesi halinde Rum tarafının dönüşümlü başkanlık çözümünü reddedemeyeceği” görüşünü ortaya koyduğu ve “4 özgürlük” tanımının “eşit muamele”ye dönüşmesini benimsediğini yazdı.

Habere göre aynı üye AB’nin sermaye, hizmet ve ürünlerin serbest dolaşımını mantıklı bir çerçeveye oturtabileceğini, geriye kişilerin serbest dolaşımının kaldığını söylerken, -konuyla da ilgisi olan-
demografi konusunda Talat-Hristofyas yakınlaşması olduğunu hatırlattı. Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ve diğer Konsey üyelerinin “yakınlaşmalar net değil” ve “Akıncı’nın da itirazları var” demesi üzerine ise yaklaşımını değiştirerek uyruk konusunda 4:1’i kabul etti.

Toplantıda, BM Genel Sekreteri’nin dönüşümlü başkanlık konusunu gündeme getirip getirmediği sorusuna Anastsaiadis’in önce olumsuz cevap verdiğini belirten gazete, daha önce yapılan bilgilendirmede Genel Sekreter’in konuyu gündeme getirdiğinin söylendiği hatırlatılınca cumartesi akşamki yemekte değil ama öğleden sonraki görüşmelerde görüşüldüğünü itiraf etmek zorunda kaldığını yazdı.

Gazete, diğer üyesi siyasi parti başkanlarının da sürekli olarak “dönüşümlü başkanlığın kabul edilmemesi gerektiği” görüşünü ortaya koyduklarına dikkat çekti.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV