banner47

banner32

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

“Türkiye’nin planı ortaya çıktı”

Kasulidis: Türkiye’nin BM parametreleri dışında, B veya C planıyla yola devam edeceğini açıklaması, en başından planlarının bu olduğunu ortaya koydu

12 Temmuz 2017 Çarşamba 23:56
“Türkiye’nin planı ortaya çıktı”
Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, “sıfır asker sıfır garantiler” ifadesini “Türk sloganı” şeklinde nitelendirdi.

Politis’de yer alan haberde, Kasulidis’in önceki gün “Politis 107.6” radyosuna Crans Montana ve Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamada bulunduğu kaydedildi.

Habere göre, Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Kıbrıs’ta “sıfır asker ve sıfır garantilerin Türk sloganı olduğunu” iddia ederek “bizim tezimiz bu değildir” şeklinde konuştu.

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Crans Montana’da sunduğu önerilerin sadece Türkiye’nin müdahale hakları ve garantiler konusundaki taleplerini geri çekmesi durumunda geçerli olduğunu vurgulayan Kasulidis, “sıfır asker ve sıfır garantiler Türk sloganıdır. Bizim tezimiz bu değildir.
Bizim tezimiz sıfır Türk garantisidir. Ancak karşı önerilerimizde AB’nin ve Güvenlik Konseyi’nin rolü, çözümün gözetlenmesi mekanizması vs gibi önerilerimiz var” şeklinde konuştu.

Gazete, “sıfır asker” konusunda Kasulidis’in, “biz çekilmelerine ilişkin bir takvimi müzakere etmeye hazırdık. Ancak sona gelindiğinde çekilmenin tamamlanmış olması gerekir” dediğini aktardı.

Kasulidis, “Ancak yine de sıfır askerden bahsetmiyorduk. Hem barış gücü, hem de çok uluslu polis gücü olacaktı” şeklinde konuştu.
“Türkiye’nin BM parametreleri dışında, B veya C planıyla yola devam edeceğini açıklamasının, en başından planlarının bu olduğunu ortaya koyduğunu” da iddia eden Kasulidis, “A Planını ise, kabul edilemeyecek olan kendi koşullarıyla istiyorlardı” ifadesini kullandı.

Güney Kıbrıs’ta Kıbrıs Rum tarafının strateji değiştirmesi gerektiği şeklindeki söylemleri de yanıtlayan Kasulidis, “Bu şekilde Türkiye’nin istediği oyunun oynanacağı, strateji değişikliğinin bölünmeyle sonuçlanacağını, kendisinin de adını tarihe bölünmeyle yazdırmak istemediğini” öne sürdü.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV