banner47

banner25

banner5

banner33
22 Eylül 2017 Cuma

banner46

Çingenelerin yaşamı bu kitapta

Prof. Dr. Habib Derzinevesi’nin “Kıbrıs Çingeneleri” adlı kitabı çıktı

23 Ağustos 2017 Çarşamba 00:08
Çingenelerin yaşamı bu kitapta
Yakın Doğu Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Halk bilimi Eğitimi Osmanlıca Paleografya ve Arşivcilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Habib Derzinevesi’nin ‘Kıbrıs Çingeneleri’ni konu alan yeni kitabı çıktı.

Antalya Semerci yayınlarından çıkan kitap 1974’ten günümüze Kıbrıs’ta: Güzelyurt ve Limasol ağırlıklı çingenelerin gelenek, görenek ve kültürlerini anlatıyor. Kitap halihazırda yaşayan çingenelerin kendi ağızlarından örf, adet, kültür, dil ve yaşam tarzını anlatıyor.

Prof. Dr. Derzinevesi bu çalışmasıyla unutulmaya yüz tutan Kıbrıs çingenelerin kültürlerinin korunması ve farkındalık yaratılması amacıyla çalışmasını ortaya çıkarmıştır.

Yirmi yıla yakın bir zamandır Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri ve Edebiyat alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Derzinevesi bu çalışmasıyla Kıbrıs Türk kültürünün bir parçası olan çingenelerin yaşamına ışık tutuyor.

Prof. Dr. Habib Derzinevesi şunları ifade etti: Branşım Halk Bilimi olduğu için bu bölümde yüksek lisans ve doktora talebesi yetiştiriyoruz. Benim gayem her şeyden önce Kıbrıs’ın gelenek, görenek, örf ve adetlerini kaleme almak ve yayınlamak. 2006 yılından itibaren Kıbrıs’la ilgili çalışmalarıma yoğunluk verdim. Araştırmalarım esnasında çingenelerle ilgili bir araştırma yapmaya karar verdim. Bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapmaya başladım. Genel anlamda Kıbrıslı çingenelerin kültürlerini, gelenek ve göreneklerini araştırdım. Ve nihayet bu sene “Kıbrıslı Çingeneler” kitabımı yayınladım.

Aynı zamanda son dönemde Kıbrıs ağzıyla Kıbrıs masalları diye çocuklar için bir kitap yayınladık. Bir de köyümüz Gönyeli’nin kitabı da çıktı. Onun da örf, adet, gelenek ve göreneklerini yayınladık. Bu alanda üçüncü kitaptır. Bu süreç içersinde Kıbrıs ve Azerbaycan masallarını karşılaştırılması kitabı çıktı. Toplamda on dört tane kitabım yayınlandı. Bu kitapların yedisi gelenek, görenek, örf ve adetler üzerine Kıbrıs’la ilgilidir.

Prof. Dr. Habib Derzinevesi bu yıl ayrıca International Conference on New Horizons in Education adlı konferansta Yakın Doğu Üniversitesi’ni üç ayrı makale ile temsil etti. Prof. Dr. Derzinevesi’nin adı geçen konferanstaki makaleleri derginin bu yıl ağustos ayındaki özel sayısında yayınlanacaktır.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV