banner47

banner25

banner5

banner33
20 Ağustos 2017 Pazar

banner46

FETÖ soruşturması Mağusa’ya sıçradı

Mağusa bölgesinde FETÖ soruşturması kapsamında 1’i polis, 1’i imam olmak üzere 4 kişi tutuklandı.Tutuklanan polis memuru Abdullah Köse, eşi Fadime Köse, Emine Göbekci ve imam Tanju Bay’ın evlerinde yapılan aramada FETÖ ile ilgili propaganda nitelikli olan ve aralarında Fetullah Gülen’in yazarlığını yaptığı 65 kitap ve 34 VCD ele geçirildi

10 Ağustos 2017 Perşembe 19:10
FETÖ soruşturması Mağusa’ya sıçradı
Gamze PİR BAYKUR -Mağusa’da Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gerçekleştirilen operasyonda 1’i polis 2’si kadın olmak üzere 4 kişi tutuklandı. Tutuklanan zanlı Emine Göbekci, Polis Memuru Abdullah Köse, Fadime Köse ve imam Tanju Bay’ın evlerinde yapılan aramada terör örgütü ile ilgili propaganda nitelikli olan ve aralarında Fetullah Gülen’in yazarlığını da yaptığı 65 kitap, 34 VCD, 4 dergi, 2 dizüstü bilgisayar, 3 flash bellek, ajandalar, cep telefonları, evraklar ve tablet ele geçirildi. Operasyon sonucu tutuklanan Emine Göbekçi, Geçitkale Polis Karakolunda görevli Polis Memuru Abdullah Köse, Abdullah Köse’nin eşi Fadime Köse ve daha önce Yıldırım köyünün imamı olan Tarkan Bay bugün “Yasa dışı terör örgütü ile ilgili propaganda nitelikli yayın bulundurma” suçundan dolayı Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhlerine 1’er günlük tutukluluk süresi temin edildi.

BİRÇOK KİTAP, DERGİ VE TERÖR ÖRGÜTÜNE AİT EVRAKLAR ELE GEÇİRİLDİ…

Meselenin tahkikat subayı Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, 9 Ağustos tarihinde zanlı Emine Göbekci’nin Mağusa’daki evinde polis ekibi tarafından yapılan aramada, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen darbe girişimi sonrasında KKTC’de 22 Temmuz 2016 tarihinde emirname ile yürürlüğe giren ve bu karar ile “Yasa dışı terör örgütleri listesine” 18. sırada yer alan “FETÖ/PDY” terör örgütü üyesi Muhammet Fetullah Gülen’in yazarlığını yaptığı 40 adet kitap, propaganda nitelikli olduğu düşünülen 34 adet VCD ve yine propaganda nitelikli olduğu düşünülen 22 adet kitap bulunduğunu açıkladı. Ayni gün zanlı Emine Göbekci’nin Mağusa Polis Müdürlüğüne götürülerek sorgulandığını belirten Dalkıran, zanlı Göbekci’nin yapılan ilk sorgusunda mesele ile ilgili olarak gönüllü ifade verdiğini söyledi. Dalkıran, zanlı Göbekçi’nin, ifadesinde söz konusu kitapları “Yasa dışı terör örgütü ilanından” sonra 2017 yılı Şubat ayı içerisinde Polis Memuru zanlı Abdullah Köse tarafından getirilerek konu evin ambarına koyulduğunu, bu ambarın ise söz konusu evde daha önceden kalmakta olan ve kendisine evi kiralayan zanlı Tarkan Bay’ın tasarrufunda bulunduğunu ve söz konusu evi kendisine kiralaması için zanlı Abdullah Köse ile eşi Fadime Köse’nin aracı olduğunu, yine söz konusu ambarın zanlı Abdullah Köse ile Tarkan Bay tarafından dışarıdan kilit takılarak kilitlenmek suretiyle tasarruflarında bulundurmaya devam ettiklerini beyan ettiğini açıkladı.

ZANLI ABDULLAH KÖSE, BULUNAN KİTAPLARIN KENDİSİNE AİT OLDUĞUNU KABUL ETTİ…

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, zanlı Abdullah Köse’nin 10 Ağustos tarihinde saat 01:00’de Yıldırım köyündeki evinde tespit edildiğini belirterek, zanlı Abdullah Köse’ye kanuni ihtarda bulunulduğunu ve zanlı Abdullah Köse’nin, zanlı Emine Göbekci’nin evine ait ambarda bulunan kitapların kendisine ait olduğunu ancak konu ambara götürmediğini beyan ettiğini açıkladı. Kitap ve VCD’lerin bulunduğu evde zanlı Emine Göbekci’den önce kalan ve ambar ile içerisindeki kitaplarla VCD’leri tasarrufunda bulunduran ve daha önce Yıldırım köyünün imamı olan zanlı Tarkan Bay’ın 10 Ağustos tarihinde Ercan Havaalanından çıkış yapmak isterken yakalandığını belirten Dalkıran, zanlı Bay’ın ileri tahkikat için Mağusa Polis Müdürlüğü’ne getirildiğini söyledi. Dalkıran, zanlı Bay’ın, yapılan sorgusunda “Benim Fetullah Cemiyeti ile bağım yok. Ben Nur Cemiyetindenim. Abdullah Köse’yi köyde camiye gidip gelirken tanıdım. Bulunan kitap ve CD’lerden haberim yok” beyanında bulunduğunu açıkladı.

POLİS MEMURUNUN EVİNDE EVRAKLAR VE AJANDALAR BULUNDU…

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, zanlı Abdullah Köse ile eşi zanlı Fadime Köse’nin Yıldırım köyündeki evlerinde arama yapıldığını belirterek, içerisinde evrakların bulunduğu 2 adet çanta, içerisinde el yazıları bulunan ajandalar, 1 adet tablet ve zanlı Fadime Köse’nin tasarrufundaki cep telefonun emare alındığını açıkladı. Akabinde zanlı Abdullah Köse’nin görev yaptığı karakolun ziyaret edildiğini belirten Dalkıran, burada ise zanlı Abdullah Köse’ye ait 1 adet dizüstü bilgisayar ve 2 adet flash bellek bulunarak emare alındığını açıkladı.

İMAMIN EVİNDE FETÖ VE NUR CEMİYETİNE AİT YAYINLAR BULUNDU…

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, 10 Ağustos tarihinde zanlı Tarkan Bay’ın Lefkoşa’daki evinde polis ekibi tarafından arama yapıldığını belirtti. Dalkıran, zanlı Bay’ın evinde yapılan aramada ise “FETÖ/PDY Terör Örgütü” propagandası yapan ve TC’de yasak olan “Sızıntı Dergisi” tarafından yayınlanan “Tıbbi Gerçekler” isimli kitap ve yine ayni nitelikte üzerinde Fetullah Gülen’in resmi olan “Aydınların Dünyasında Fetullah Gülen Barışa Uzanan El” isimli kitap, Nur Cemaati ile ilgili evraklar, “Nur Nesli” isimli kitap, Amerika’da yayınlanan 4 adet “Nur’s Life” isimli dergi, 1 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet flash bellek bulunduğunu açıkladı.

EMARELER İNCELENMEYE ALINDI…

Aramalar sırasında ele geçirilen tüm emarelerin, kitapların, VCD’lerin, zanlı Emine Göbekci’nin, zanlı Abdullah Köse’nin ve zanlı Tanju Bay’ın tasarrufundaki cep telefonlarının incelenmek üzere PGM Adli Polis Amirliğine teslim edildiğini belirten Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, tahkikatın büyük bir titizlikle ve çok yönlü yürütüldüğünü belirtti. Dalkıran, yürütülen tahkikatın selameti açısından zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla, zanlı Emine Göbekci, Abdullah Köse, Fadime Köse ve Tarkan Bay’ın tahkikat maksatları bakımından 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV