banner47

banner25

banner5

banner33
22 Eylül 2017 Cuma

banner46

Girne Kapısı’na yeni düzenleme geliyor

Girne Kapısı alanında peyzaj ve çevre düzenlemesi, yürüyüş ve bisiklet yolları ve araç trafiğinin yeniden düzenlenecek

24 Ağustos 2017 Perşembe 20:14
Girne Kapısı’na yeni düzenleme geliyor
  Lefkoşa Girne Kapısı ve Çevresi Kamusal Alanlarını Düzenleme Proje Yarışması’nı kazanan ekiple bugün sözleşme imzalandı.

Yarışmayı kazanan ekip, Kuğulu Park (10.Yıl Parkı), Mücahitler Parkı, Girne Kapısı, İnönü Meydanı, Tanzimat Sokak (Cumhurbaşkanlığına kadar olan kısmı), Girne Caddesi, Atatürk Meydanı, Sarayönü Sokak’ı (Posta Dairesi’nin olduğu bölüm) kapsayan bölge için keşif çalışmaları yapacak; inşaat çizimleri ve ihale dosyaları hazırlayacak.

Sözleşme çerçevesinde ilk etapta herhangi bir inşaat yapılmayacak.Etaplar halinde hazırlanacak projede, finansman tedarikine bağlı olarak uygulama ihalesine çıkılacak. 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nden (LTB) yapılan açıklamaya göre, sözleşmeye ilgili proje için açılan yarışmayı kazanan ekibin başkanı Mimar Bahadır Numan ve LTB Başkanı Mehmet Harmancı imza koydu. 

HARMANCI: “DAHA AZ TAŞIT, DAHA FAZLA İNSAN…”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı imza töreninde yaptığı konuşmada, göreve geldiğinde yarışmanın tamamlanmış ama sonuçlarının açıklanmamış durumda olduğunu anlattı. 

“Lefkoşa’nın her görselinde, fotoğrafında bir anıt niteliğinde olan Girne Kapısı alanının yeniden ele alınarak peyzaj ve çevre düzenlemesi, yürüyüş ve bisiklet yolları ve araç trafiğinin yeniden düzenlenmesinin bu projeden geçtiğini düşünüyoruz” diyen Harmancı, şöyle devam etti:

“Lefkoşa’yı geleceğe hazırlarken daha az taşıt yükünün Suriçi’ne girebildiği, daha çok insanın ziyaret ettiği ve yürüyebildiği alanlar yaratma hedefindeyiz.

Bu proje de tam onların karşılığını bize veriyor. Finansal kaynakları doğru kullanarak bu projeyi Lefkoşa’nın görselini koruyarak doğru bir şekilde hayat geçireceğiz. Bu projenin yarışması için gayret gösteren Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber’e, Kıbrıs Türk Mimarlar Odası’na ve LTB’deki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu imzayla projenin hayat bulmasının ilk adımını atıyoruz.”

Harmancı konuşmasında, proje finansmanını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Ofisi’ne de teşekkür etti.Bahadır Numan ise konuşmasında, minimum dokunuşlarla bölgeyi canlandıracak bir proje hazırlamayı planladıklarını dile getirdi. 
TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV