banner47

banner32

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

İş dünyasında buzlar eridi

Görüş ayrılıkları nedeniyle bir süredir anlaşamayan Sanayi Odası ve Ticaret Odası, ekonomik sıkıntıların aşılması için birlikte hareket etme kararı aldı

08 Mart 2012 Perşembe 18:56
İş dünyasında buzlar eridi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret edip, Oda Başkanı Günay Çerkez ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü.


Görüşmede, ekonomik sıkıntıların aşılması için odaların birlikte hareket etmeleri kararlaştırıldı.

Ziyarette konuşan KTTO Başkanı Günay Çerkez, Sanayi Odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini Ticaret Odasında görmekten mutlu olduğunu söyledi.


Sanayi ve Ticaretin birbirinden ayrılamayacağını birbirinin tamamlayıcısı olduğuna dikkat çeken Günay Çerkez, İki Oda arasında zaman zaman gösterilmeye çalışılan gerginliğin gerçekte olmadığını ancak bazen bazı konularda değişik düşünceler olduğunu  bunun da gayet doğal olduğunu söyledi.


“Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Sanayi Odası ile her türlü beraberliğe, her türlü iş ortaklığına ve birlikte her türlü çözüm üretmeye varız” diyen
KTTO Başkanı Günay Çerkez, bu ziyaretle iki Oda arasındaki ilişkilerin daha da pekişeceğine olan inancını dile getirdi.


Ülke ekonomisinin sıkıntılar içerisinde olduğunu, hükümet yetkililerinin dediği gibi ekonominin 2007 ile mukayese edildiğinde  2007’den 2009 sonuna kadar yüzde 11 civarında küçüldüğünü, 2010 ve 2011 yıllarında gerçekleşen büyümeye rağmen ekonominin hala daha 2007’ye göre yüzde 5-6 oranında küçüldüğünü söyleyen Çerkez, Bu küçülmeye ülke koşullarının da neden olduğunu kaydetti.


KKTC ekonomisinin kuzeyde güçlü Türkiye, güneyde AB üyesi ülke ile rekabet etmeye çalıştığını söyleyen Oda Başkanı Çerkez, rekabetin yakalanması, ekonominin iyileştirilmesi, ihracatın artırılması için Oda olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu belirtti.


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı
KTTO Başkanı ve yeni seçilen Yönetim Kurulunu kutlayarak başladığı konuşmasında, Odalar arasında var olduğu iddia edilen ayrıcalığın bulunmadığını söyledi.

Odalar arasındaki birlikteliğin bu ziyaretle daha da pekişeceğini belirten Ali Çıralı ülkede var olan sıkıntıların birlikte hareket edilerek çözüleceğine olan inancını belirtti.


Ali Çıralı, Üretimin ülke koşullarına göre yapıldığını koşulların uygun olması, girdi fiyatlarının ucuzlatılması halinde rekabeti yakalayabileceklerini ve dışa açılabileceklerini kaydetti.

Görüşmede ayrıca, ekonominin önünde sıkıntı yaratan konuların değerlendirilip çözüm yolu bulunması amacıyla her Odadan 3’er kişinin katılımıyla ortak bir çalışma komitesi kurulması  kararlaştırıldı.


KTTO’NUN HAZIRLATTIĞI “KAYIT DIŞI EKONOMİ” RAPORUNUN SUNUMU SENDİKALARA YAPILDI


Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, Vergi Dairesi eski müdürlerinden Göksel Saydam, Maliye Bakanlığı eski müsteşarlarından Zeren Mungan, Çalışma Bakanlığı eski müsteşarlarından Aziz Gürpınar ve Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Besimler’e hazırlattırdığı KKTC’de Kayıt Dışı Ekonomi- Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları” konulu raporunu 7 Mart Çarşamba günü Sendikalarla paylaştı.


Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda yapılan sunum öncesi konuşan Oda Başkanı Günay Çerkez, Sendikaların rapora yapacakları katkının, kayıtdışılığı minimize edeceğini söyledi.


KTTO
’nun Kayıt dışı ekonomiyle ilgili 2009 yılından beri raporlar hazırladığını ve bu raporları gerek hükümet gerekse sendikalarla paylaştığını ancak çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kalındığını anımsatan Oda Başkanı Çerkez, bu kez yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için, bu işi uygulayan, zaman harcayan, kayıt dışılığı görebilen uzman kişilere hazırlatıldığını kaydetti.


Raporun,  kayıtdışı ekonomiyi, ‘beyan edilmeyen gelir’; ‘kayıtdışı istihdam’; ‘yasa dışı ekonomi’ ve ‘kayıtdışı milli gelir’ olarak dört başlık altında sınıflandırıldığını belirten Oda Başkanı Çerkez, yapılacak sunumda Sendikaların katkılarının kayıt dışılığı tamamen önlemese bile azaltacağını söyledi.


Çerkez, Sendika, diğer ekonomik örgüt ve siyasi partilerden gelecek görüş ve önerilerinin kayıt dışılığın önlenmesi için her başlık için hazırlanacak raporlara ışık tutacağını kaydetti.

Oda Başkanının konuşmasının ardından Raporun sunumu yapıldı ve Sendikaların görüş ve önerileri istendi.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV