banner47

banner32

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Mağusa'ya yeni çehre

Gazimağusa İsmet İnönü Bulvarı yenileniyor

15 Temmuz 2017 Cumartesi 02:52
Mağusa'ya yeni çehre
  Gazimağusa Belediyesi’nin bütünüyle yenilenmesi ve çağdaş bir hale getirilmesi için proje çalışması yürüttüğü İsmet İnönü Bulvarı Düzenleme Projesi’nin ilk etabıyla ilgili ihale sürecinin başladığı bildirildi.

Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Salamis Yolu olarak bilinen İsmet İnönü Bulvarı Düzenleme Projesi’nin ilk etap çalışmaları Osman Fazıl Polat Paşa Camii ile DAÜ arasında gerçekleştirilecek.

3 etaptan oluşan projenin ilk etabında, aydınlanma sisteminin yeni nesil teknolojiye dönüştürülmesi, cadde üzerindeki elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması, engelli bireylerin kullanabileceği şekilde kaldırım yenilenmesi, bisiklet yolları, cep otoparklar, peyzaj düzenlemesi, güzergahın çok hareketli olması sebebiyle  oluşan yoğun trafik akışının düzenlenmesi çalışmaları yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin finanse edeceği projenin 1. etabının maliyeti 3 milyon 450 bin TL olarak belirlendi. Projenin Nisan 2018 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuyla ilgili açıklamasında, İsmet İnönü Bulvarı’nın öğrenci yoğunluğu nedeniyle Gazimağusa’nın en hareketli güzergâhı olduğunu ifade ederek, “Hayata geçireceğimiz proje Gazimağusa’nın bu çok önemli güzergâhını çağdaş standartlara kavuşturacak ve Gazimağusa’nın çehresini değiştirecek” dedi.

Gazimağusa Belediyesi’nin çağdaş bir görüntü vermeyen güzergâhı  çağdaş şehirlerde uygulanan yenilikleri de takip ederek yeniden dizayn etme sorumluluğu taşıdığını ifade eden Arter,  yapacakları çalışmalarla yeni bir güzergah yaratacaklarını kaydetti.

Arter, Zafer Anıtı çemberinden Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kadar uzanan güzergâhın ilk etapta en yoğun ve ihtiyaç duyulan kısmı olan Fazıl Polat Paşa Camii ile DAÜ arasındaki kısmını yapacakları bilgisini verdi.

Projenin inşa sürecinde esnaftan ekiplere yardımcı olmaları ricasında bulunan Arter, sıkıntılı inşa sürecinden sonra başta esnaflar olmak üzere herkesin faydasına olacak bir durum ortaya çıkacağını, projenin bitmesiyle trafik sıkışıklığının da çözüleceğini vurguladı.

Arter, projeyi finanse eden Türkiye‘nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV