banner47

banner32

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

“Müzakereler bir yıl askıya alınsın”

Akansoy, müzakere sürecinin en azından bir yıl askıya alınması gerektiğini söyledi

16 Mayıs 2017 Salı 17:24
 “Müzakereler bir yıl askıya alınsın”
CTP Milletvekili Asım Akansoy, Kıbrıs konusunda son gelişmeler konulu güncel konuşmasında, Kıbrıs konusunda yeni bir kritik aşamaya gelindiğini kaydetti.

Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığın sadece bir tarafa bağlanamayacağına işaret eden Akansoy, Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığın uluslararası camianın da sabrını zorladığını söyledi.

Kıbrıslı Türkler olarak, BM tarafından kaydedilmiş, çeşitli bağlamlarda karara dönüştürülmüş çözümün temel değerleri için herhangi bir tartışma ya da pazarlık içerisinde olunamayacağına işaret eden Akansoy, bunun Kıbrıslı Rumlar için de geçerli olduğunu kaydetti.

Doğal gaz konusuna da değinen Akansoy, bugün, Doğu Akdeniz’de en önemli dinamiklerin başında gelen doğal gaz konusunun Kıbrıs’ı doğrudan etkilediğini söyledi.

Bölgede istikrarın sağlanabilmesi için, doğal gazın varlığının üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğine işaret eden Akansoy, “Gelinen noktada sağduyu ile davranmamız, bu bağlamda siyaset üretmemiz ve Doğu Akdeniz’de olası sıcak gelişmelerin önleyici ve ortak kazanım yaratıcı katalizörü olmamız gerekir” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının müzakereler devam ettiği sürece tek yanlı olarak doğal gaz arama girişiminin kesinlikle dondurulması gerektiği yönünde aktif bir siyaset üretilmesi ve ilgili tüm çevrelere konunun taşınması gerektiğini de vurgulayan Akansoy, Barbaros araştırma gemisinin faaliyetlerini de ileri taşınmaması ve durdurulması gerektiğini söyledi.

“MÜZAKERELER BİR YIL ASKIYA ALINSIN”

Akansoy şöyle devam etti:

“Bugün gelinen noktada, müzakere sürecinin en azından yıl bir askıya alınması gerektiğini düşünmekteyim. Bu anlaşılır bir durumdur. Bu durumu zorlayıcı ve gerçekçi olmayan ifadelere büründürmemek gerekir.”
TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV