banner47

banner25

banner5

banner33
20 Ağustos 2017 Pazar

banner46

“Özelde 50 bin yabancı uyruklu çalışıyor”

TDP Başkanı Özyiğit özelde sendikalaşmanın sağlanması için gerekli adımların atılması gerektiğini kaydetti

10 Ağustos 2017 Perşembe 18:46
“Özelde 50 bin yabancı uyruklu çalışıyor”
 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, iktidara gelmeleri halinde özel sektörde sendikalaşma için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) heyeti bugün, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit’i ziyaret etti. Ziyarette, TDP Milletvekili Zeki Çeler de hazır bulundu. 

Ziyarette konuşan HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, hükümetin icraatlarını eleştirdi. 

Taşeron işçiliğin ülkedeki en önemli sorunlardan olduğunu ifade eden Yeltekin, devletin istihdam politikaları üretmesi gerektiğini kaydetti.

Özel sektörde çalışan 92 bin kişinin 45-50 bin kadarının yabancı uyruklu olduğunu söyleyen Yeltekin, ülkede yeterli kalifiye eleman olan alanlarda yurt dışından işçi getirilmemesi gerektiğini dile getirdi. 

Yeltekin özel sektörde sendikalaşmanın önemine de işaret ederek, bu çerçevede temaslara devam edeceklerini söyledi.

ÖZYİĞİT

TDP Başkanı Cemal Özyiğit de, sosyal demokrat bir partinin başkanı ve eski bir sendikacı olarak Hür-İş’in taleplerini çok iyi anladığını ifade etti.

Çalışma yaşamını düzenlemenin önemine işaret eden Özyiğit, kamu sektöründe 2011 sonrası işe alınanlarla diğerleri arasında ayrımcılık yaratıldığını, öte yandan asgari ücretin de açlık sınırının altında olduğunu belirtti.

Özel sektörde sendikalaşmanın sağlanması için gerekli adımların atılması gerektiğini dile getiren Özyiğit, bu konuda Bağımsızlık Yolu ile birlikte hazırladıkları “İş Değişiklik Yasa Önerisi”ni Meclis’e sunduklarını hatırlattı.

Geçiciliğin ülkenin kanayan yaralarından olduğunu söyleyen Özyiğit, bu sorunun tarihe karışması gerektiğini de dile getirdi.

Kooperatif Merkez Bankası’na da değinen Özyiğit, “Kooperatif gerçek sahiplerine devredilmeli” diye konuştu. 

Özyiğit, özel sektörde sendikalaşma, yasalara göre bir hak gibi görünse de, sendikalaşma girişiminde bulunanların işten çıkarıldığını belirtti.Özyiğit, iktidara geldiklerinde, bu konuda gerekli adımları atacaklarını dile getirdi. 
TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV