banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

“Özgürgün'den Dizdarlı'ya: “Yetkiniz dışına çıktınız”

Başbakan Özgürgün, İstanbul'da kızının mezuniyet törenine 7 kişilik ekiple katılarak, yapılan harcamaları devlet kasasından karşılanmasına ilişkin rapor yayımlayan Ombusdsman Dizdarlı'ya sert tepki gösterdi

19 Nisan 2017 Çarşamba 00:59
“Özgürgün'den Dizdarlı'ya: “Yetkiniz dışına çıktınız”
 Ombusdsman Emine Dizdarlı'nın Halkın Partisi tarafından yapılan başvuruyu değerlendirip Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün İstanbul'da kızının mezuniyet törenine 7 kişilik ekiple katılarak, yapılan harcamaları devlet kasasından karşılanmasına ilişkin yayınladığı rapor üzerine Başbakan Hüseyin Özgürgün'den cevap geldi.

Özgürgün, Ombusdsman'ın H(k-1) 249 – 2016 sayılı kararı ile ilgili raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, yazılı ve göresel basında çıkan konu ile ilgili raporu üzülerek okuduğunu 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi Yasası'nın 13. Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendinde Bakanlar Kurulu'nun yetki dışında olduğunu söyledi.

Özgürgün, aynı maddenin (2). fıkrasının ise 1. fıkranın (a) bendinde öngörülen makamların ve kurumların yetkisi dahilinde olan konular ile ilgili müracaat veya duyum alınması durumunda konunun ilgili makama iletilmesi gerektiği şeklinde bir düzenleme olduğunu hatırlattı.

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bu bağlamda, hali hazırda konu ile ilgili müracaat Anayasal kurumlarımız olan Sayıştay Başkanlığı ve Hukuk Dairesi'ne iletilmiş ve müracaatı yapanlara gerekli yanıtlar verilmişken, yukarıda bahsedilen mevzuat uyarınca size yapılan müracaatı ilgili makamlara iletmeniz yerine yetkiniz dışına çıkarak böyle bir rapor yayınlamanıza anlam verilememiştir.

Bilgi edinilmesi ve gerekli titizliğin gösterilmesini rica ederim.”

Bir süreden beridir ülke gündeminde konuşulan konu ile ilgili Ombusdsman Emine Dizdarlı, Halkın Partisi'nin başvurusu üzerine değerlendirme yapmış ve “Toplum vicdanını rahatsız etti” açıklaması yapmıştı.

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV