banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Rum Yönetimi’nden öğrencilere sınırdışı

Rum Yönetimi, Uluslararası Çocuk Festivali için adaya Larnaka Havaalanı’ndan gelen 12 çocuk ile 4 eğitmenden oluşan Sırbistan ekibinin KKTC’ye geçmelerine izin vermedi ve tüm ekibi sınır dışı etti

18 Nisan 2017 Salı 22:15
Rum Yönetimi’nden öğrencilere sınırdışı
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde düzenlenecek Uluslararası Çocuk Festivali için Adaya Larnaka Havaalanı’ndan gelen Sırbistan ekibinin KKTC’ye geçmelerine izin vermedi.

Rum makamları, KKTC’ye geçmelerine izin vermediği yaşları 10 ile 13 arasında değişen 12 Sırp çocuk ile 4 eğitmeni sınırdışı ederek Larnaka Havaalanı’ndan ülkelerine ülkelerine geri gönderdi.

Edinilen bilgilere göre önceden planlandığı üzere Rusya ve Litvanya’dan çocuk ekiplerinin de Ada’ya Larnaka Havaalanı üzerinden gelmeleri söz konusuydu.

Öte yandan Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Uluslararası Çocuk Festivali’ne katılacak çocukların Rum Yönetimi’nce engellenmesini kınayarak, “Dil, din, renk ve ırk ayrımı olmaksızın tüm dünya çocuklarına armağan edilen böylesi anlamlı ve önemli bir günün, bağnaz düşüncelerle sabote edilmesi anlaşılır gibi değildir” açıklamasında bulundu.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde bu yıl 19’cusu organize edilen Uluslararası Çocuk Festivali’ne 6 ülkeden 7 ekibin katılacağına işaret edilen açıklamada, “Kıymetli çocuklarımızla birlikte bu önemli günün anlamını paylaşarak çoşkuyla kutlayacaklardı.Ancak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bir kez daha zihniyetini orta koydu ve bağnaz düşüncelerini fiilen de hayata geçirdi” denildi.
Açıklamada, “Saf duygularla emek harcayarak hazırlanan konuk ekip çocuklarının, kültürel danslarını sergileyecekleri, yeni arkadaşlıklar kuracakları ve sosyal iletişim içerisinde olacakları festivale katılımlarının engellenmesi ve ülkelerine geri gönderilmelerini kabul etmemiz mümkün değildir” ifadesine yer verildi.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, her ne mazeret olursa olsun, her ortamda ya da organizasyonda, hazımsızlığını, hırsını ve önyargısını sürekli olarak ortaya koyduğu kaydedilen açıklamada, bu durumun artık dünya tarafından da görülmesi ve gereken cevabın erken zamanda verilmesi gerektiği belirtildi.
Açıklamada, kalıcı barış adına gösterilen iyi niyetin her defasında Kıbrıs Rumları tarafından olumsuz bir duruş ve durumla geri çevrildiği kaydedilerek, “Her daim, her ortamda yapıcı ve ılımlı tutumunu koruyup ortaya koyan, devam eden müzakere sürecine yönelik iyi niyetini sürekli dile getiren, güven artırıcı önlemler çerçevesinde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için uğraş veren Kıbrıs Türk Halkı, bu yaşananları hak etmemektedir” denildi.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde sona erdi:
“Hiçbir siyasi amaç gütmeden ülkemize sadece çocuk bayramını kutlamak için gelen ekiplerin adanın Kuzeyine geçmesine izin vermeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ilişkilerimizi nasıl ileri boyutlara getireceğiz? Kıbrıs Türk Halkı’nın attığı yapıcı adımlara karşılık gösterilen bu zihniyet ve tutum ile nasıl çözüm arayışı içerisinde bulunacağız? Dünya çocuklarının saf, temiz ve barışçıl düşüncelerini kendi siyasi emellerine alet eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tutumunu kabul etmiyor, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak şiddetle kınıyoruz”

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV