banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

“Sadaka değil, onayladığınız zammı istiyoruz”

Toplu taşımacılık şirketleri yollara döküldü. Kar-İş, öğrenci taşımacılığında yüzde 26,5’lik zam uygulamasının uygulanmaya konmadığı gerekçesiyle Lefkoşa'da araçlı eylem yaptı

19 Nisan 2017 Çarşamba 01:01
“Sadaka değil, onayladığınız zammı istiyoruz”
Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş), öğrenci taşımacılığında yeni fiyat düzenlemesinin uygulamaya konmadığı gerekçesiyle Lefkoşa'da araçlı eylem yaptı.
Eylemciler, araçlarıyla Meclis civarında toplandı. Kar-İş üyeleri sabah araçlarını Girne Kapısı civarında bırakarak, Meclis’e yürüdü. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı sürerken yapılan eylem yaklaşık iki saat sürdü.
Girne Kapısı ve Meclis önünden geçen caddeler saat 10.00 itibarıyla trafiğe kapatıldı. Eylem nedeniyle trafiğe kapanan yol, bir süre sonra yeniden trafik akışına açıldı.
Kar-iş Başkanı Fuat Topaloğlu ve sendika yöneticileri, Meclis önünde basına açıklamalar yaparak, eylem gerekçelerini anlattı ve soruları yanıtladı.
Eylemde, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ve bazı milletvekilleri eylemcilerin yanına gelerek, taleplerini dinledi.
Davul zurna çalınan eylem sırasında eylemciler “Sadaka değil, onayladığınız zammı istiyoruz” sloganının yer aldığı bir pankart taşıdı. Araçlara ise “Bugün burada, yarın her yerdeyiz” gibi sloganların yer aldığı yaftalar yapıştırıldı.
Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu, yolcu taşıma tarife düzenlenmesinin 3,5 yıl aradan sonra ilk kez Şubat 2017’de yapıldığını ve hakları olan yeni tarife üzerinden ödenme taleplerini dile getirmek istediklerini söyledi.
Topaloğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, birliğe, öğrenci taşımacılığı için ödemelerin eski tarifeden yapılması önerisinde bulunduğunu ileri sürerek, bunun etik olmadığını ifade etti.
Fuat Topaloğlu, birliğin, 7 Nisan’da eylem yapma duyurusunda bulunduğunu ancak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın talebiyle sorunun aşılmasına olanak sağlanması için eylemin ötelendiğine dikkat çekti.
Bugün kamu araçları işletmecilerinin 17 bin öğrenciye taşıma hizmeti sunduğuna işaret eden Topaloğlu, “Hükümetin 2016-2017 öğretim yılı için öngördüğü bütçe, bir önceki yıla göre üçte bir oranında azaltılmıştır. İçinde bulunduğumuz ay için öngörülen bütçe ise bitmiştir” dedi.
Topaloğlu, öğrencilere verilen hizmetin aksamaması için kamu araçları işletmecilerinin banka ve tefecilerden borçlanmak zorunda kaldığını da ileri sürdü.
Öğrenci taşımacılığının eylül ayında başladığını ancak bakanlıkla sözleşmenin bürokrasi ve okullardan belgelerin geç gelmesi nedeniyle aralık ayında imzalanabildiğini kaydeden Topaloğlu, bütçede para olmamasından dolayı hak edişleri de ancak 6 ay sonra, şubat ayında almaya başladıklarını kaydetti.
“Üç yıl aradan sonra yüzde 26,5’lik zam öngörülmüştür. Serdar Denktaş taşımacılık tarihinde ilk kez hükümetin yaptığı düzenlemeye uymak istememektedir. Bu kabul edilebilir bir durum olamaz” diyen Topaloğlu, haklarını almak için mücadele vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV