banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Sorma gir yat limanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Turizmi’ne büyük katkı yapması beklenen Karpaz Gate Marina adlı yat limanının, yapısal sorunlar nedeniyle yat turizmi yanında, kaçakçılık ve yasa dışı faaliyetlere de hizmet ettiği öğrenildi

06 Haziran 2012 Çarşamba 13:48
Sorma gir yat limanı
 Haberdar’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği ve bazı yetkililerden de doğrulattığı bilgilere göre Muhaceret ve gümrük birimlerinin henüz orada faaliyet göstermeye başlamamış olması nedeniyle, limana yanaşan bazı özel yatların özellikle gece saatlerini tercih ettiği, orada gümrük ve muhaceret görevlisi olmadığı için işlemlerinin sabah saatlerine bıraktıkları, bu arada da kaçakçılık dahil her türlü yasadışı işlerin bu boşluklardan dolayı yaşandığı ifade ediliyor.

Horoz dövüşü partileri

Bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre zaman zaman İsrail’den lüks yatların gece geç saatlerde limana yanaştığı ve içinden hiçbir gümrük ve muhaceret işlemi yaptırmadan inen zengin işadamlarının, limanda kumar ve horoz dövüşü partilerine katıldıkları ifade ediliyor. Bu partilerse büyük miktarlarda paraların döndüğü belirtilirken, güneş doğmadan gelen “misafirlerin” yatlarına binerek tekrar denize açıldıkları ve KKTC karasularını terk ettikleri belirtiliyor.

Kaçakçılığa davetiye

Bazı teknelerin yine aynı şekilde gece limana yanaştığı, muhaceret ve gümrük kontrolü yapabilecek görevli olmamasından dolayı kontrolsüz bir şekilde yüklerini ve yolcularını indirdiği, indirdikten sonra da ya limanı terk ettiği ya da sabah işlemlerini yaptırdığı belirtiliyor.

Limanın özel mülk statüsünde bulunması nedeniyle denetimden ve kontrolden uzak faaliyetlerini sürdürdüğü ve bu durumun da suistimale açık bir durum teşkil ettiği belirtiliyor.

Çalışanlar susturuluyor

Limanda çalışanların bu gibi faaliyetlerin yapılacağı zamanlarda kapıların kapatılması ve “gördüklerini görmemiş olmaları” tembihlendiği ifade edilirken, operasyonları limanın daha üst düzey çalışanlarının yürüttüğü, liman sahiplerinin bu gibi faaliyetlerden haberdar olmadığı da gelen bilgiler arasında.

KKTC Yatçılar Birliği Başkanı Faik Gencer:

“Kimse neden geldin diye sormuyor”

Ülkemizdeki limanların kontrolsüz olduğunu kaydeden KKTC Yatçılar Birliği Başkanı Faik Gencer, yıllardır yetkililere limanların kontrol altına alınması konusunda dilekçe yazdığını belirtti. Yabancı bayraklı yatların Girne Limanı’na sormadan demir bağladığını dile getiren Gencer, “Her üç güne bir yabancı bayraklı yatlar ülkemize geliyor. Demir atıyor, kimse neden geldin diye sormuyor” diye konuştu.

“Deniz polisi şart”

 Gencer, dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘Deniz Polisi’ teşkilatının kurulmasını önerdiklerini ifade ederek, “Türkiye’de de bu uygulamaya geçildi. Deniz polisi liman ve marinalardaki kaçakçılığı önler, güvenli bir şekilde limanlar kontrol altına alınır” diye konuştu. Limana gelen birçok yatın izin almadan demir attığından söz eden Gencer, “Liman başı boş… Geçen ay daha kaçak içki yakalandı. Limanların kontrol altına alınması için erken davranılmalıdır” diye konuştu.

“Yattan inene kimse hesap sormuyor”

Marinaların giriş çıkışlarının tamamen Marina işletmecisinin insiyatifine bırakıldığını belirten Gencer, yabancı bayrakların çoğu limana değil, marinaya girer. Dünyadaki uygulama bu… Ancak, Karpaz Celit Marina’ya gümrük ve muhaceret uygulamaları yerine, deniz polisinin kontrol altına bırakılması gerekiyor” dedi. Limanlara hemen hemen her gün yabancı bayraklı yatların demir attığını yineleyen Gencer, yat ile gelen kişilerin çarşıda serbestçe dolaştığını alışveriş yaptığını ve kimsenin hesap sormadığını söyledi. Yatçılar Birliği Başkanı Gencer, limanlardaki kontrolsüzlüğün insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve silah kaçakçılığına teşvik eder duruma geldiğini söyleyerek, “ Her kötü olay teşvik ediliyor. Dünyanın neresinde kimseye sormadan bir ülkenin limanına demir atmak ve dolaşmak” şeklinde konuştu.

Kaynak: 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV