banner47

banner32

banner5

banner33
20 Ağustos 2017 Pazar

banner46

Sosyal yatırım sıkıntısı en çok tarımda

Saner, sosyal sigorta yatırımı yapan vatandaşlarda en çok sıkıntının tarımda çalışan vatandaşlardan kaynaklandığını vurguladı

10 Ağustos 2017 Perşembe 18:45
Sosyal yatırım sıkıntısı en çok tarımda
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Alpay Orhan Güvenlier başkanlığındaki Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği yetkililerini kabul etti.

Küçük baş hayvan üreticilerinin sigorta sıkıntılarını aşmak için Bakan Saner’i ziyaret ettiklerini söyleyen Birlik Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerine sigorta primlerini ödemede kolaylık sağlanmasını talep etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, birçok küçük baş hayvan üreticisinin son çıkan Sosyal Sigorta Gecikme Zammı indiriminden faydalandığını ve faydalanmaya da devam ettiğini belirten Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerinin özellikle üretim safhasında iken belli dönemlerde sigorta primi ödemede sıkıntı yaşadığına dikkat çekti.

Güvenlier, hayvan üreticilerinin düzenli bir maaşı ve geliri olmadığı için prim ödemelerinde zorlandığını ifade ederek ancak kuzu, oğlak satımı ve süt parası ile prim borçlarındaki ödeme açığını kapatabildiklerini söyledi.

SANER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de konuşmasında, küçük baş hayvan üreticilerinin sıkıntılarını net olarak bildiklerini ifade ederek Bakanlığın sorunların çözümüne yönelik olarak bir tüzük çalışması içerisinde olduğunu kaydetti.

Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Yasası’nda 17 maddelik değişiklik yapıldığını ve bunun kamuoyunda yalnızca Sosyal sigortalarda prim borçlarından kaynaklanan gecikme zammının bağışlanması olarak algılandığını anımsatan Saner, iki maddenin küçükbaş hayvan üreticilerinin sıkıntıları ile alakalı olduğunu ifade etti. 

Prim borçlarından kaynaklanan gecikme zammının bağışlanmasından küçükbaş hayvancıların da faydalanmasının Bakanlık olarak kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Saner: " Özellikle sosyal sigorta yatırımı yapan vatandaşlarımıza baktığımızda en çok sıkıntı gerek tarım sektöründe gerekse hayvancılık sektöründe çalışan vatandaşlarımızdan kaynaklandığını bizler de istatistiki araştırmalarımızda net olarak görmekteyiz.Bu konuda ne açılım yapabiliriz diye bu yasal düzenlemeleri yaptık. Sizin ifade ettiğiniz konulara karşılık şu anda bir tüzük çalışmamız var. İşveren konumunda olan sizin gibi vatandaşlarımızın her 3 ayda bir yatırım yaparken ciddi sıkıntılar yaşadığını da gözlemlediğimiz için bu 17 maddelik değişiklikle işverenlerin de yatırımlarını her ay yapmasına imkan tanıyacak düzenleme yaptık." şeklinde konuştu.

Küçükbaş hayvancıların gelirlerinin belirli dönemlerde olduğunu vurgulayan ve yasal zemin yaratılması için Bakanlığın tüzük çalışması içinde olduğunu dile getiren Saner, "İnanıyorum ki 1 ay içerisinde yapmış olduğumuz tüzük çalışmasının sonuna geleceğiz ve sizlere neler yapabileceğimiz konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunabileceğiz" diyerek sözlerini tamamladı. 
TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV