banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Temsili askerlik sevinci

75 engelli, Gülseren’de düzenlenen “temsili askerlik" uygulamasıyla bir günlüğüne asker olmanın sevincini ve heyecanını yaşadı. Engelli vatandaşlar adına konuşan Servet Dursu Köse’nin sözleri ise bu sevinci anlatmaya yeterdi: “İnsan doğar, yaşar ve ölür. Ben bugün yeniden doğdum”

16 Mayıs 2017 Salı 17:14
Temsili askerlik sevinci
 Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK), engelli vatandaşların askerlik görevini temsili olarak yerine getirmelerini sağlamak üzere temsili askerlik uygulaması gerçekleştirdi.

Gülseren Kışlası’nda yer alan uygulamada 75 engelli, askeri kıyafetler içerisinde ant içerek, terhis belgesi aldı, künye taktı.

Engelli vatandaşlara temsili terhis belgeleri ve künyeleri Meclis Başkanı Sibel Siber, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ile Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan tarafından verildi.

Törende ayrıca Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi, Algım Özel Eğitim Merkezi ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği gösteri sunarken, Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nden Mehmet Geçit de müzik dinletisi sundu.

YILDIRIM

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım törende yaptığı konuşmada, vatan hizmetinin Anayasa’nın 74. maddesinde “her Kıbrıs Türkü’nün hakkı ve ödevi” olarak düzenlendiğini belirterek, askerlik mükellefiyetinin Türk ulusu için onur vesilesi olduğunu ifade etti.

Yıldırım, Askerlik Kanunu uyarınca silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların bu hak ve ödevlerini bir günlük bir sürede ataları gibi mücahit olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bu töreni düzenlediklerini kaydetti.

Yıldırım, KKTC’nin ayrılmaz parçası olan Güvenlik Kuvvetleri saflarında temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşların heyecan ve coşku ile asker elbisesini giyip kahraman birer mücahit olduklarını söyledi..

Askerliğin her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görev olduğunu vurgulayan Yıldırım “Sizler bu üniforme ve kutsal askerlik yeminiyle tam bir asker oldunuz” dedi.

Yıldırım, engelli vatandaşlara kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yıldırım, şunları ekledi:

“Bugün bedensel engelin birlik ve beraberlik içinde aşılabileceğinin en büyük göstergesi şu an karşınızda duran bu kışlaya sabah giren ve buradaki kardeşleriyle şu ana kadar tüm faaliyetleri bir bir gerçekleştiren yeni mücahitlerdir. Bizlere bir kez daha göstermişlerdir ki, engel bedende değil, düşüncededir. Düşüncede oluşan engeller kaldırılmadan bir birimizi anlamamız mümkün değildir. Kıbrıs Türk halkı olarak düşünce engellerinin kırıldığı engelsiz bir KKTC diliyorum.”

KÖSE

Engelli vatandaşlar adına konuşan Servet Dursu Köse de, askerlik görevinin insan hayatının en mutlu günlerinden biri olduğunu belirterek, yeri ve zamanı geldiğinde kendilerinin de bu ulvi görevi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Köse,”İnsan doğar, yaşar ve ölür. Ben bugün yeniden doğdum” dedi.Bugün askerlik görevini yerine getirdiklerini belirten Köse, atalarının yaptığpı gibi gerektiğinde vatan için canlarını vermeye hazır olduklarını söyledi.

Köse, askerlik görevini yerine getirmelerini sağlayan komutanlara teşekkür etti.
TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV