banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Başarılı operasyon

Girne Üniversitesi Hastanesi’nde bir hastanın beynine yerleşmiş beş cm çapındaki tümör,mikrocerrahi yöntemi ile çıkarıldı

12 Haziran 2017 Pazartesi 16:32
Başarılı operasyon
Dr.Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’ne baş ağrısı, seste kısıklık ve kusma şikayetleri ile başvuran 59 yaşındaki hasta Robert Norman Aitken’in yapılan muayenesi sonrası çekilen beyin Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkiki sonucunda, sağda beyinciğe yerleşmiş yaklaşık 5 cm çapında, beyinde hayati fonksiyonlarımızı kontrol eden merkeze bası oluşturan beyin tümörü teşhisi kondu.

Hastanın tümörünün başka bir odaktan beyinciğe yayılmış kötü huylu bir tümör olabileceği düşünülerek yapılan diğer tetkiklerinde akciğerinde de tümör tespit edildi. Öncelikle hayati tehlike arz eden, önemli bir yerde bulunan ve riskli bir cerrahi gerektiren 5 cm çapındaki tümör dokusu, mikro cerrahi teknikle yaklaşık 4 saat süren başarılı bir cerrahi işlem ile bulunduğu riskli bölgeden çıkarıldı.

Hasta cerrahi operasyon sonrası bir gece yoğun bakımda gözetim altında tutulmasının ardından yataklı servise alındı. Hastanın yapılan ameliyat sonrası beyin bilgisayarlı tomografi tetkikinde tümörün tamamen çıktığı gözlenip ameliyatın 7. günü herhangi bir komplikasyon ve olumsuz durum gelişmeden taburcu edildi.

YÜKSEK TEKNOLOJİK AMELİYAT MİKROSKOPU VE DİĞER TEKNOLOJİK CİHAZLAR BAŞARIYI ARTIRIP RİSKİ AZALTIYOR

Operasyon, Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer ve Dr.Meltem Tabuk önderliğindeki anestezi ekibi  tarafından gerçekleştirildi. Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer; posterior fossa dediğimiz bölge olan kafanın arka çukurunda yerleşen tümörlerin çok önem arz ettiğini, ani ölüm dahil birçok nörolojik hasar riski taşıdığını belirti. Bu tarz tümörlerin normal dokulara yayılım gösterdiğinden ameliyat sırasında kesin sınırlarının belirlenmesinde ve tümörün tamamen çıkarılmasında bilgi ve deneyimin yanı sıra mikro cerrahi teknikleriyle mutlaka yüksek teknolojik ameliyat mikroskopu ve diğer teknolojik cihazlara gereksinim duyulduğunu, bu cihazların Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde mevcut olduğunu vurguladı.

3 TESLA MR CİHAZI TANI KONULMASINDA BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Bu tümörlerin tanısından tedavisine kadar her aşamada bu deneyim ve teknik alt yapıya ihtiyaç duyulduğunu, Girne Üniversitesi Hastanesi’nde 3 Tesla  Manyetik Rezonans Görüntüleme cihazının olması ile tümörlerin tanısında ve tümörün cinsi ile histolojisi hakkında bilgi sahibi olabildiğimizi, bu görüntüleri yorumlayacak deneyimli beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ile başta kendisi de deneyimli bir nöroradyolog olan başhekim Prof. Dr. Nail Bulakbaşı olmak üzere deneyimli radyologların olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer tüm bunların yanında gerek tam donanımlı yoğun bakım gerekse yataklı servis aşamasında sağlık ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen titiz takip ve tedaviler sayesinde hastanın kısa bir süre zarfında sağlığına kavuşmuş olduğunu ve bundan sonraki süreçte multidispliner bir yaklaşım tarzı ile gerek onkoloji, gerekse radyasyon onkolojisi ve göğsü hastalıkları uzmanlarının katkısı ile kontrol ve tedavisinin devam edeceğini belirtti.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV