banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Kalp için check-up uyarısı

Doç. Dr. Uğur Coşkun’dan önemli uyarı: “30 yaş üzeri erkek ve 40 yaş üzeri kadınların düzenli olarak kalp check-up’ı yaptırması zorunlu”

02 Temmuz 2017 Pazar 23:24
Kalp için check-up uyarısı
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Uğur Coşkun, kişilerde kalp ve damar hastalığı gelişimi ile damar içinde pıhtı oluşumu ihtimaline yönelik tarama testlerinin önem taşıdığına dikkat çekerek, özellikle 30 yaş üzeri erkek ve 40 yaş üzeri kadınların yılda bir kez mutlaka kalp sağlığı kontrolünden geçmesi gerektiğine, yüksek riskli hastalarda ise bu durumun yaş sınırlamasına tabi olmadığına dikkat çekti.

Toplumu tehdit eden en büyük sağlık sorunlardan birinin, pek fazla belirti göstermeyen kalp damar hastalıkları olduğunu söyleyen Doç. Dr. Uğur Coşkun, bazen de kişiler tarafından hissedilen şikayetlerin kalp hastalığı kaynaklı olduğunun düşünülmediğini ifade etti. 

Bu nedenle belirli aralıklarla yapılacak kalp sağlığı kontrollerinin büyük önem taşıdığını belirten Doç. Dr. Uğur Coşkun, kalp check-up’ı yaptıran hastalarda kalp hastalıkları riskinin önceden saptanabildiğini, dolayısıyla da hastaların hayatının erken teşhis ile kurtulabildiğini belirtti. Doç. Dr. Uğur Coşkun şöyle devam etti; “Yapılan kalp check-up’ları hastanın kalp sağlığı ile ilgili bizlere yol göstermektedir. Bu kontrollerle hasta olanlar ve ileride kalp hastası olma riski bulunanlar tespit edilerek, önleyici tedbirler almak suretiyle hastalığın önüne geçme fırsatı vermektedir”.

 KALP SAĞLIĞI TARAMA PROGRAMLARININ İÇERMESİ GEREKEN TETKİKLER

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde, sıcak yaz günlerinin yaşanmaya başladığı bu mevsimde kalp sağlığı kontrolüne ilişkin birçok tarama programının da bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Uğur Coşkun, erkeklerde 30 kadınlarda ise 40 yaş üzerindeki herkesin yılda bir kez kalp check-up’ı yaptırması gerektiğini vurgulayarak, bu kontrollerde mutlaka kan yağlarının ve kan şekerinin kontrol edilmesinin, EKO, EFOR testi ile EKG uygulanmasının gerektiğini söyledi. 

 KALP HASTALARI AŞIRI SICAK VE NEMLİ HAVALARA DİKKAT

Aşırı sıcak ve nemli havaların sağlıklı kişiler için bile hastalık nedeni olabileceğini belirten Doç. Dr. Uğur Coşkun, yaz sıcaklarının özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerde şikayetleri daha da artırdığını, aşırı sıcak ve nemli günlerde kalp krizi geçiren veya kalp damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısında artış görüldüğünü söyledi.  Doç. Dr. Uğur Coşkun, yaz aylarında kalp hastalarının sağlıklarına daha da dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek, bu mevsimde bol sıvı tüketimine ve güneşin zararlı etkilerinden korunulması gerektiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Uğur Coşkun, kalp sağlığı kontrolünün önemine dikkat çektiği konuşmasında şöyle dedi:

 “Kalp hastalığı riski bulunan kişiler ile ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, yaşlarının kaç olduğuna bakılmaksızın mutlaka bir kalp sağlığı taramasından geçmelidir. Erkeklerde 30 kadınlarda ise 40 yaş üzerindeki sağlıklı tüm bireylerin yılda bir kez düzenli olarak kalp sağlıklarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir”. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV