banner47

banner32

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Kalp krizlerine başarılı müdahale

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde üç kalp krizi vakasına başarılı müdahale hayata döndürdü

21 Haziran 2017 Çarşamba 15:44
Kalp krizlerine başarılı müdahale
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Kardiyoloji Anjiyografi Laboratuvarında Son 2 Hafta İçerisinde Akut Kalp Krizi (Akut Miyokard İnfarktüsü)  ile Gelen 3 Hastaya, Doç. Dr. Uğur Coşkun ve Doç. Dr. Barış Buğan Tarafından Müdahale Edildi.  Şiddetli Göğüs Ağrısı ile Hastaneye Müracaat Eden Her Üç Hasta da Anjiyografi Laboratuvarına Alındıktan Sonra, Akut Olarak Tıkanan Damarları İlaç Kaplı Son Teknoloji Stent Uygulamasıyla Tam Olarak Açılarak Başarıyla Tedavi Edildi. 

 Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yaşları 40, 41 ve 65 olarak değişen hastalardan,  40 yaşındaki hastanın hastaneye kalbi durmuş ve şuuru kapalı bir şekilde ulaştırıldığı, öncelikle kalbinin elektriksel şok ile çalıştırıldığı, ardından aspirasyon katateri ile pıhtının emilerek dışarı alındığı ve ardından çok uzun lezyonlarına 3 adet ilaç kaplı stent uygulandığı bildirildi. Ayrıca tedavileri sonrası her 3 hastanın da, 3 gün içinde şifa ile tamamen düzelmiş bir şekildeyürüyerek taburcu edildiği kaydedildi.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Kariyoloji Anabilim Dalı uzmanları  Doç. Dr. Uğur Coşkun ve Doç. Dr. Barış Buğan ve deneyimli ekipler, Girişimsel Kardiyoloji Anjiyografi Laboratuvarı’nda son teknoloji cihazlarla 7/24 saat aralıksız hizmet prensibi ile akut kalp krizlerine müdahale etmektedir.

Kalp Krizi Esnasında Tıkalı Damarın Mümkün Olan En Kısa Sürede Açılması Hayati Önem Taşıyor

Günümüzde, modern tıpta akut kalp krizlerine müdahalede girişimsel tedaviler, altın standart tedavi halini almıştır.  Çünkü akut kalp krizinde kalbin kendi adalesini besleyen koroner arterlerde oluşan yağ  plakları çatlaması ve pıhtıyla tamamen tıkanan damarların en kısa zamanda açılması anjiyografi laboratuvarlarında koroner girişimsel müdahale ve koroner stent yerleştirilmesi ile sağlanabilmektedir.  Tıkanan damar mümkün olan en kısa zamanda açılmalıdır.  Çünkü damarın tıkalı kaldığı her dakika binlerce kalp kası hücresinde canlılık kaybı ile sonuçlanmaktadır.  Bu hücre kaybı da kalp krizi esnasında ölümcül aritmiler ve kalp kasılma yetersizliğine neden olmaktadır.

İlk saat içerisinde kalp damarı açılan hastaların kalp kasları için yapılan canlılık görüntüleme incelemelerinde, sanki hiç kriz geçirmemiş gibi bulgular saptanmaktadır.  6. saatten sonra açılabilen hastalarda ise o damarın beslediği adale bölgesinin büyük bir kısmının canlılığını kaybettiği ise çok sayıda bilimsel çalışmada gösterilmektedir.  Pıhtıyla akut olarak tıkanmış koroner damarı geç açılan hastalarda, kalp krizinden ölüm riski çok daha yüksek olmaktadır.  Hayatta kalan hastalarda ise kalp adale hücre kaybının fazla olmasına bağlı olarak, kalp kasılması zayıflamakta, dolayısıyla hastalar kalp yetersizliği şikayetleri ile kalan yaşamları boyunca mücadele etmekte, tüm performansları düşmekte ve yaşam kaliteleri azalmaktadır.  Bu sebeple kalp krizine erken müdahale, hem hastanın ölüm riskini çok düşürmekte hem de hastanın taburculuk sonrası yaşam kalitesini çok arttırmaktadır.

 Kalp Krizi Vakalarında Girne Bölgesi’ndeki Hastanın Ambulansla Lefkoşa’ya Gönderilme Mecburiyeti Ortadan Kalkmıştır

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan çift kollu anjiyo cihazı sayesinde,  kalp krizine anında girişimsel damar açma yöntemiyle müdahale yapılabilen Girişimsel Kardiyoloji Laboratuvarları’nın, Kardiyoloji Anabilim Dalı uzmanları ve iyi yetişmiş yardımcı ekipleri tarafından 7/24 saat hizmet vermekte olduğu ve Girne Bölgesi’nde bulunan hastaların acil bir kalp krizi durumunda ambulansla Lefkoşa’ya gönderilme mecburiyetinin ortadan kalktığı da ifade edilerek, böylelikle hastaların tıkalı damarının daha kısa sürede açılma ve hayati riskinin azaltılması şansına sahip olunduğu belirtildi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV