banner47

banner32

banner5

banner33
23 Ağustos 2017 Çarşamba

banner46

Koşma beyni güçlendiriyor

Koşucuların beyinlerinin fonksiyonel bağlantısının hareketsiz kişilere göre çok daha gelişmiş olduğu belirlendi

19 Aralık 2016 Pazartesi 14:06
Koşma beyni güçlendiriyor
Fiziksel aktivitenin genel sağlık üzerindeki olumlu etkisine bir bilimsel kanıt daha ABD'den geldi. Arizona Üniversitesi'nin araştırması, genç koşucuların beyin bağlantılarının hareketsiz kişilerden çok daha güçlü olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada, koşucuların beyinlerinin fonksiyonel bağlantısının hareketsiz kişilere göre çok daha gelişmiş olduğu belirlendi.

Genç yetişkin uzun mesafe koşucularının manyetik rezonans görüntüleme (MRI) sonuçlarıyla en az bir yıldır düzenli olarak fiziksel aktivite yapmayan 18 ila 25 yaşlarındaki bireylerin MRI sonuçları karşılaştırılarak elde edilen verilere göre, koşucuların beyinlerinin birçok bölgesinde fonksiyonel bağlantıların oldukça gelişmiş olduğu görüldü.

FİZİKSEL AKTİVİTE BEYNİ DE OLUMLU ETKİLİYOR

Araştırmayı yürütenlerden David Raichlen, araştırmanın fiziksel aktivitenin beyin üzerindeki olumlu etkisini gösterdiğini ifade etti.

Daha önce yapılan çalışmalar da enstrüman çalma gibi motor beceriler veya golf oynama gibi el ve göz koordinasyonu gerektiren egzersizlerin beyin yapısı ve işlevini değiştirebildiğini ortaya çıkarmıştı.

Araştırmanın sonuçları, "Frontiers in Human Neuroscience" dergisinde yayımlandı.
NTV
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV