banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

Kanlı darbe girişiminin birinci yılı

Türkiye'nin 15 Temmuz akşamı askeri darbe girişimine tanıklık etmesinin üzerinden tam bir yıl geçti

15 Temmuz 2017 Cumartesi 02:44
Kanlı darbe girişiminin birinci yılı
 Türkiye'nin 15 Temmuz akşamı askeri darbe girişimine tanıklık etmesinin üzerinden bir yıl geçti.

TSK içinde kendilerini ‘Yurtta Sulh Konseyi' olarak tanımlayan ve Türk yargısının Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak ifade ettiği yapıyla ilişkili olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki bir grup tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere operasyonların düzenlenmesinin yanı sıra çok sayıda sivilin sokaklarda sergilediği direniş sonucu engellendi.

TSK içindeki darbeci yapının, uyguladığı şiddet sonucunda, 62'si polis, 5'i asker ve 179'u sivil olmak üzere toplam 246 kişi hayatını kaybetti.

. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu'nun OHAL'in uzatılması yönündeki tavsiye kararının ardından hükümet OHAL'i uzattı. ‘Darbe teşebbüsünün sonuçlarının ortadan kaldırılması' amacıyla uzatılan OHAL, 21 Temmuz'da birinci yılını dolduracak. Bu süre zarfında yürütülen '15 Temmuz' soruşturmalarında 168 bin 801 kişi hakkında adli işlem yapıldı, 50 bin 504 kişi tutuklandı. Nisan ayında, İnsan Hakları Ortak Platformu'nun (İHOP) yayımladığı rapora göre Olağanüstü Hal döneminde ihraç ve çalışma izni iptaliyle 120 binden fazla kişi işini kaybetti; bunların yaklaşık 8 binini akademisyenler oluşturuyor. Öte yandan, hükümetin darbeden sorumlu tuttuğu Fetullah Gülen halen 1999 yılından beri yaşadığı ABD'de bulunuyor. Ankara, Washington'dan Gülen'in iadesini talep etse de; henüz olumlu bir yanıt almış değil.

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıl dönümü nedeniyle ilgili anma programları düzenlenecek. Bir hafta sürmesi planlanan anma programları çerçevesinde panel ve sempozyumlar düzenlenecek.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV