banner47

banner25

banner5

banner33
21 Eylül 2017 Perşembe

banner46

30 yıllık sanatsal mücadele kitaplaştı

Tiyatro sanatçıları Yaşar Ersoy ve Kostas Kafkaridis, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile Satirigo Tiyatrosu’nun 30 yıllık sanatsal mücadelesini “Tiyatronun Sınır İhlali” adlı iki dildeki kitapta topladı

31 Ocak 2017 Salı 21:24
30 yıllık sanatsal mücadele kitaplaştı
  Tiyatro sanatçıları Yaşar Ersoy ve Kostas Kafkaridis’in yazdığı Türkçe ve Yunanca “Tiyatronun Sınır İhlali” kitabı, Lefkoşa Ara Bölge’de bulunan Dayanışma Evi’nde gerçekleşen etkinlikle tanıtıldı.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, iki toplumun yakınlaşması, teması, birbirini tanıması, diyalog kurabilmesi, barış kültürünün yaratılması ve “düşmanı kardeş” yapması için Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile Satirigo Tiyatrosu’nun verdiği 30 yıllık sanatsal mücadeleyi belgelerle, Türkçe ve Yunanca dillerinde anlatan ve Khora Yayınları tarafından yayımlanan “Tiyatronun Sınır İhlali” kitabının tanıtımına, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Constantinos Yiorkadjis, Güney Kıbrıs eski Başkanı Yorgos Vasiliu ve eşi, bazı LTB Meclis Üyeleri, bazı siyasi parti temsilcileri, sendika yöneticileri, her iki tiyatronun yöneticileri, oyuncuları ve çalışanları katıldı. 

Khora Yayınları adına Münür Rahvancıoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından sırasıyla kitap ve iki toplum yakınlaşması ile barış kültürünün yaratılması hakkında Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, Takis Hadjidemetriu, Hasan Kahvecioğlu ve Kostas Kafkaridis birer konuşma yaptı. 

Konuşmaların sonrasında kitabın yazarlarından Yaşar Ersoy da duygu ve düşüncelerini ifade etti. 

Gecede, iki tiyatronun sanatsal mücadelesi çerçevesinde ortak barış çağrısı da yinelendi. 

Çevirisini Maria Siakalli’nin, editörlüğünü Panayota Kafkaridou’nun, kitap ve kapak tasarımını Umut Ersoy’un yaptığı “Tiyatronun Sınır İhlali” kitabının tanıtım etkinliğinde Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın müzik dinletisi eşliğinde imza ve kokteyl de yer aldı. 

TAK
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV